Co wyróżnia lazurę do drewna?
Dom i wnętrze

Co wyróżnia lazurę do drewna?

Wraz z nadejściem wiosny odświeżamy wygląd ozdobnych elementów elewacji domu, malujemy płoty i konserwujemy drewniane meble ogrodowe. Preparatem, który sprawdzi się w każdym z tych zadań jest lazura do drewna. Co ją wyróżnia spośród innych produktów?

Długotrwała ochrona drewna

Lazurą można konserwować drewno zdobiące zarówno wnętrza naszych domów, jak i elementy architektury ogrodowej, ponieważ skutecznie zabezpiecza drewno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcze, promieniowanie słoneczne oraz różnice temperatur. Po naniesieniu preparatu na drewno powstaje cienka warstwa lazury, która chroni drewno również przed rozwojem pleśni i grzybów, a także chorobami oraz szkodnikami. Najlepsze z dostępnych na rynku lazur mogą zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, płoty czy okiennice na sześć lub nawet osiem lat. To sprawia, że oszczędzamy czas i pieniądze, ponieważ nie musimy co kilkanaście miesięcy ponownie martwić się, czy drewno nie wymaga już kolejnej konserwacji. W przeciwieństwie do lakierobejcy lub lakieru, lazura do drewna skutecznie uchroni blaty stołów ogrodowych przed plamami z alkoholu, kawy czy herbaty, a – jak wiadomo – nawet przy letnich powiewach wiatru ryzyko przewrócenia się filiżanki ze złocistym napojem jest spore. Lazura do drewna zawdzięcza swoją skuteczność połączeniu zalet lakierobejcy i impregnatu, dzięki czemu wytwarza na powierzchni drewna transparentną powłokę ochronną, a równocześnie wnika głębiej, konserwując wewnętrzne partie deski.

Czytaj także  Jak wykończyć elewację garażu

Czy lazura zdobi drewno?

Tak, zabarwia jego powierzchnię, akcentując rysunek słojów i nadając przedmiotom delikatny, satynowy połysk. Lazura do drewna występuje w wielu odcieniach, najpopularniejsze z nich przypominają barwy drewna z dębu, mahoniu, cedru, czereśni, orzecha i sosny, lecz przy odrobinie cierpliwości znajdziemy również inne kolory, np. zieleń. Wybierając barwę tego preparatu, warto jednak pamiętać o tym, że przy każdej próbie ponownego zakonserwowania drewna, jego kolor stanie się o kilka tonów ciemniejszy. Pocieszające jest to, że naniesiony kolor jest trwały, więc nie powinien się przebarwiać ani blaknąć pod wpływem słońca przez dobrych kilka lat po pokryciu go preparatem.

W przeciwieństwie do lakierobejcy lazura tworzy subtelną i niezbyt połyskliwą powłokę, co w połączeniu z barwnikiem dodaje uroku szlachetnym gatunkom drewna, lecz zarazem nie przyćmiewa ich naturalnego piękna. W przypadku takich gatunków jak sosna czy świerk akcentuje natomiast rysunek słojów, dodając drewnu uroku.

Lazura do drewna, choć kiedyś rzadko stosowana, od niedawna zyskuje na popularności. Jej przewagę nad innymi preparatami stanowi połączenie skuteczności w ochronie drewna z delikatnym wyeksponowaniem jego naturalnych walorów estetycznych. Te zalety sprawiają, że coraz chętniej konserwujemy nią meble ogrodowe, okiennice, płoty oraz elementy małej architektury.

Czytaj także  Zakup mieszkania od dewelopera-poradnik od a do z