Dom i wnętrze, Porady remontowe

Jak usunąć rdzę i zabezpieczyć powierzchnie metalowe?

Wydaje się, że metalowe płoty i ogrodzenia są znacznie trwalsze od tych drewnianych. Rzeczywiście są mocniejsze, nie gniją, ale niszczeją w inny sposób. Na stabilność ich konstrukcji duży wpływ ma rdza. Ogniska rdzy pojawiać się mogą pod wpływem czynników atmosferycznych, jej powstaniu sprzyja przede wszystkim wilgoć. Kiedy tylko zaczną się pojawiać, najlepiej jest od razu działać, by zapobiec powstawaniu dalszych zniszczeń. Co jednak dokładnie należy zrobić?

Czy o metalowe płoty należy dbać?

Rdza niestety ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się. Kiedy tylko jej ślady zaczynają pojawiać się na powierzchniach metalowych, dobrze jest od razu działać. Rdzy raczej nie usunie się chemicznie. Zalecane są odpowiednie metody mechaniczne. Najlepiej jest je dobrać, w zależności od stopnia uszkodzenia powierzchni metalowych.

Jak usunąć rdzę z powierzchni matowych?

W przypadku niewielkich zniszczeń zazwyczaj wystarczy sięgnąć po specjalne druciane szczotki. Pod wpływem tarcia i szorowania zardzewiałe elementy powinny w końcu się wykruszyć. Ale czasami rdza wnika głębiej w powierzchnię i wcale nie tak łatwo jest się jej pozbyć. Kiedy domowe metody usuwania rdzy zawodzą, warto skorzystać z fachowych preparatów. Ostatecznością jest natomiast piaskowanie. Zaleca się je w tych przypadkach, kiedy zniszczenia są szczególnie duże i inne metody zawodzą. By poddać płot piaskowaniu, najlepiej jest go rozmontować i zawieźć do warsztatu czy zakładu, w którym oferowana jest taka usługa. Teoretycznie można zamówić ekipę, która wykona piaskowanie na miejscu, ale jest to i kosztowne i uciążliwe.

Czytaj także  Czy kleje przemysłowe przydają się w domu?

Czym najlepiej usuwać rdzę?

Do usuwania rdzy najlepiej jest zaopatrzyć się w metalowe szczotki, druciaki. Czasami dobre efekty może zapewnić szorowanie powierzchni metalowych papierem ściernym. Specjalne preparaty, które można kupić w sklepach i marketach budowlanych również mogą przynieść dobre efekty, ale warto traktować je jako ostateczność. To najczęściej silne chemiczne środki szkodliwe dla człowieka.

Jakie preparaty do konserwacji?

Wątpliwości może budzić też wybór odpowiednich preparatów do konserwacji powierzchni metalowych. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowane płotu czy ogrodzenia dwa razy. Najpierw trzeba położyć bezpośrednio na metal specjalną farbę podkładową, która dobrze będzie chronić przed rozwojem rdzy. Po jej wyschnięciu można malować płot czy ogrodzenie i na koniec polakierować metalowe powierzchnie. Znacznie mniej czasu wymaga położenie preparatu uniwersalnego, który łączy w sobie cechy farby podkładowej i jednocześnie nadaje kolor powierzchniom metalowym. Pierwsze z rozwiązań jest jednak znacznie trwalsze.

Jak często trzeba odnawiać płoty?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Remont ogrodzenia warto planować zawsze wtedy, kiedy zauważy się ślady zniszczeń. Takim optymalnym okresem jest jednak czas pięciu lat. Wtedy to najlepiej jest dokładnie oczyszczać całe ogrodzenia i malować je. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, można działać doraźnie i usuwać ubytki, żeby zawczasu zapobiec rozprzestrzenianiu się rdzy.

Czytaj także  Czym jest oczyszczacz powietrza?