Warto olejować drewno?
Porady remontowe

Warto olejować drewno?

Widzieliście kiedyś salę balową w zabytkowym zamku? A może współczesną salę taneczną lub baletową? Pamiętacie jakie wrażenie robią w tych miejscach podłogi? Intensywnie użytkowane posadzki są tak piękne, bo zrobiono je z olejowanego drewna. Choć wymagają pielęgnacji i regularnej konserwacji są marzeniem wielu osób.

Podłoga jak marzenie

Drewno wprowadza we wnętrzach niepowtarzalny klimat. Posadzki, meble czy boazerie drewniane umiejętnie konserwowane mogą służyć dziesiątki lat. Wiele osób lubi styl przywodzący na myśl staropolskie dworki czy leśniczówki. Zarówno meble co podłogi poddane olejowaniu ukazują naturalne piękno drewna.

Wraz z nadejściem mody na skandynawski styl drewno tym bardziej zyskało na atrakcyjności. Oszczędne w formie, proste meble pięknie prezentują się na jasnych, bielonych lub poszarzałych podłogach. Takie podłogi najczęściej nie są robione z desek z odzysku, ale nowego drewna, do konserwacji którego użyto wybielających olejów. Coraz więcej zwolenników zyskuje najnowsza moda – kontrasty. Zasadza się ona na łączeniu wielu barw, materiałów i faktur. Robi się meble ze szkła i kamienia czy z metalu i drewna, a ściany pokrywa tapetami obok drewnianych boazerii. Te ostatnie, czasem w zaskakujących kolorach, powstają z bejcowanego, a później olejowanego drewna.

Czytaj także  Czy wiesz, jak używać kleju na gorąco? Poznaj 5 najciekawszych faktów

Zatrzymać naturalne piękno

Olejowanie jest najstarszą metodą konserwacji drewna. Metoda jest ekologiczna, bo olej nie zatyka porów drewna i ono „oddycha”, regulując w ten sposób mikroklimat w pomieszczeniach. Tak zabezpieczone podłogi i meble zdecydowanie mniej się elektryzują, a tym samym przyciągają mniej kurzu. Rysy i drobne uszkodzenia, powstające podczas użytkowania regenerują się same. Dzieje się tak, bo drewno „żyjąc” w miejscach mikrouszkodzeń, pęcznieje, uzupełniając ubytki. Drewno olejowane ma jeszcze i tę zaletę, że w miejscach większych uszkodzeń można je domalować, bez konieczności szlifowania i nakładania nowej warstwy na całą powierzchnię. Poprawnie zabezpieczone drewno zyskuje dużą wodoodporność. Olej, wnikając głęboko w strukturę drewna, wypełnia wszystkie naturalne szczelinki, nie pozostawiając miejsca do rozwoju grzybów i insektów.
Olejowanie rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia i wygładzenia powierzchni, a następnie wciera się pierwszą warstwę oleju. Gdy impregnat wsiąknie w drewno można nakładać następną warstwę, bez oczekiwania na wyschnięcie poprzedniej. W efekcie uzyskuje się powierzchnię matową, z lekkim, satynowym połyskiem i zachowanym naturalnym rysunkiem słojów drewna. Olejowanie drewnianych elementów poddawanych warunkom atmosferycznym trzeba powtarzać co 2-3 lata. Podłogi w domu wyglądają całymi latami nieskazitelnie, gdy co pół roku pokryje się je nową warstwą oleju, a taka konserwacja nie trwa wiele dłużej niż zwyczajne sprzątanie.
Choć drewniane podłogi zabezpieczane olejem wymagają systematycznej pielęgnacji, to ich uroda i elegancja rekompensuje włożoną pracę.

Czytaj także  Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania?