Nie ma nic gorszego w pracy biurowej niż fruwające luzem dokumenty. Wtedy wiecznie coś się niszczy i gubi. W domu trzymanie wszystkich umów – z gazownią, z operatorem sieci komórkowej – tez nie wróży niczego dobrego. No w najlepszym razie biegania i szukania po domu, gdy będą potrzebne. Jest jednak jeden drobiazg, który potrafi ułatwić życie – skoroszyt. Oto pięć jego praktycznych zastosowań.
- Uporządkowane dokumenty w segregatorze
Są skoroszyty, które zostały zaprojektowane specjalnie do porządkowania dokumentów w przepastnych segregatorach. Takie skoroszyty to rodzaj okładek, w które przy pomocy wąsów wpinasz dokumenty – to twoje podfoldery, mniejsze katalogi, podczas gdy segregator jest mieszczącym je wszystkie folderem. To naprawdę najprostszy sposób segregowania dokumentów. Np. segregator „Faktury” może zawierać skoroszyty z „fakturami otrzymanymi do zapłaty”, „fakturami zapłaconymi”, „fakturami wystawionymi” – żadna księgowa nie będzie narzekać.
- Zawieszane skoroszyty z tektury
Jest model tekturowego skoroszytu, w którym dokumenty umieszcza się poziomo, a od dłuższej krawędzi ma specjalne haczyki, zawieszki, dzięki którym umieścisz je nie tylko w segregatorach, ale i w specjalnych szafkach do przechowywania dokumentacji pracowniczej. Tekturowa, nieprzezroczysta okładka gwarantuje zachowanie standardów RODO i nie udostępnia danych każdemu, kto do szuflady zajrzy.
- Skoroszyty ofertowe
To najelegantsze formy skoroszytów. Zwykle są zrobione z tworzywa sztucznego i mają przezroczyste okładki. Zwykle są dość sztywne. W środek można przy pomocy wąsów wpiąć koszulki na dokumenty zawierające konkretne elementy np. przetargu. Wszystkie elementy oferty są w ten sposób wyszczególnione, posortowane, ale zintegrowane, więc oferta stanowi spójną całość.
- Skoroszyty zaciskowe
Istnieją dokumenty (albo po prostu rysunki twojego dziecka), których po prostu nie możesz podziurawić dziurkaczem albo do których po prostu chcesz mieć też stały dostęp. Idealne będą wtedy skoroszyty zaciskowe. Zamiast wąsów do wpięcia perforowanych kartek mają na dłuższej krawędzi zacisk, klips, który naciskasz, by wsunąć dokumenty i zaciskasz, by pozostały nienaruszone na miejscu. Takie rozwiązania mogą być świetne np. dla muzyków, którzy swobodnie wepną sobie w taki skoroszyt partyturę i bezpiecznie położą ją na pulpicie.
- Kolorowe skoroszyty z tektury dla dzieci
Skoroszyty są doskonałe nie tylko do przechowywania dokumentów. Nadają się też do przechowywania dziecięcych rysunków. Czasem maluchy, które uczą się pisać, koniecznie chcą napisać własne, ilustrowane najczęściej, książki. Taka tekturowa oprawa (czasem kolorowa, ale znajdzie się też we wzorki), może być doskonałą oprawą takiego dzieła. Malec cieszy się, że stworzył własną „epopeję”, a ty, dzięki skoroszytowi, zachowujesz ją bezpiecznie na pamiątkę.