Czy kleje przemysłowe przydają się w domu?
Porady remontowe

Czy kleje przemysłowe przydają się w domu?

Klejenie jest bardzo popularną metodą łączenia ze sobą dwóch powierzchni. Niezwykle popularne są kleje przemysłowe, które jak sama nazwa mówi przeznaczone są do stosowania profesjonalnego. W związku z tym są chętnie wykorzystywany przez firmy zajmujące się produkcją różnego rodzaju maszyn i urządzeń, a także firmy z branży motoryzacyjnej i automotive. Nowoczesne kleje są wysoce zaawansowane, dzięki czemu istnieje możliwość wykonania bardzo wytrzymałej spoiny, nawet w przypadku materiałów teoretycznie trudnych do sklejenia. Możemy zaliczyć do nich między innymi polimery, na przykład teflon i polietylen, które jeszcze kilka lat temu do złączenia wymagały spawania. W dzisiejszych czasach możliwe jest ich skuteczne klejenie. Czy wyjątkowe właściwości klejów przemysłowych możemy wykorzystać w domu i ogrodzie?

Przydomowe wykorzystanie klejów przemysłowych

Wyjątkowe właściwości klejów przemysłowych możemy wykorzystać również w przypadku materiałów występujących w domu i ogrodzie. Najbardziej popularne będą w tym przypadku kleje cyjanoakrylowe, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie do szybkich napraw. Charakteryzuje je wyjątkowo krótki okres schnięcia i wyjątkowo bardzo spoina. Należy jednak pamiętać, że w przypadku elementów bardzo cienkich istnieje możliwość przypalenia materiału. Kolejnym popularnym rodzajem klejów przemysłowych możliwych do użytku domowego, są kleje do PCV. Przy ich pomocy możemy przeprowadzić naprawdę basenów ogrodowych, a także zabawek wodnych. Są to również kleje przeznaczone do naprawy rur PVC. W przypadku małych wycieków będę idealne do szybkiego usunięcia awarii. W domu i ogrodzie szerokie zastosowanie znajdują również kleje dwu-składnikowe. Są one przeznaczone do łączenia ze sobą materiałów trudnych do sklejenia. Możemy zaliczyć tutaj między innymi drewno, kamienie, granit, a także inne materiały ozdobne używane w ogrodzie. Powstanie trwałej spoiny w tym wypadku wymaga nieco większej ilości czasu, ale po utwardzeniu jest ona bardzo wytrzymała. Kleje przemysłowe dwu-składnikowe wyróżnia bardzo wysoka wytrzymałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. W związku z tym, idealnie sprawdzą się w przydomowym ogrodzie.

Czytaj także  Zakup mieszkania od dewelopera-poradnik od a do z

Gdzie kupić kleje przemysłowe?

Opakowania, w których sprzedawane są kleje przemysłowe są zazwyczaj dość duże. Dla domowego użytku takie ilości nie będą potrzebne. W związku z tym należy poszukać sklepów internetowych lub firm, które oferują odpowiedniki takich klejów w opakowaniach detalicznych. Co bardzo ważne, w przypadku klejów ich otwarcie sprawia, że do środka opakowania dostaje się powietrze. Taki klej należy wówczas możliwie szybko wykorzystać. Termin przydatności do użycia po otwarciu znajduje się zazwyczaj na opakowaniu. Użycie przeterminowanego kleju może mieć negatywne konsekwencje. Powstała spoina nie będzie bowiem wystarczająco wytrzymała. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że sklejone powierzchnie się rozejdą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *