Elementy drewniane w ogrodzie odporne na warunki atmosferyczne
Porady remontowe

Elementy drewniane w ogrodzie odporne na warunki atmosferyczne

 

Drewniane meble ogrodowe, altana czy też płoty deskowe to elementy, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Każdego dnia są narażone na wiatr, promienie słoneczne, deszcz czy też mróz. Produkty, które przedłużają trwałość drewna i uodparniają je na warunki pogodowe to przede wszystkim lakiery zewnętrzne oraz impregnaty. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób i jak często je stosować.

Jak dbać o drewniane elementy ogrodowe?

Najlepiej w ogrodzie prezentują się meble wykonane z drewna. Są bardzo solidne, jednak mają to do siebie, że wymagają od ich właścicieli regularnej pielęgnacji. Zwłaszcza po okresie zimowych chłodów i wilgoci, elementy ogrodowe wykonane z różnego rodzaju drewna szczególnie potrzebują odnowienia.

 

Do zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej będzie zabrać się na wiosnę. Należy pamiętać, że w zależności od stopnia zużycia mebli, pełną renowację trzeba powtarzać regularnie co 3-4 lata. W zabezpieczeniu i poprawie wyglądu drewna pomogą lakiery zewnętrzne przeznaczone w szczególności do mebli i innych elementów drewnianych eksploatowanych poza domem.

Jak dobrze przygotować drewno do ponownego lakierowania?

Długotrwałe użytkowanie i eksponowanie mebli na słońcu czy deszczu mogło spowodować naruszenie struktury drewna. Nawet jeśli było ono już wcześniej zaimpregnowane, to oddziaływanie czynników atmosferycznych często przyczynia się niestety do pękania powłoki ochronnej. Również lakiery zewnętrzne po latach kruszą się, dlatego trzeba regularnie usuwać z drewna resztki starego lakieru, który i tak nie spełnia już należytej funkcji ochronnej oraz należycie przygotować się do ponownego naniesienia preparatu.

Czytaj także  Jak odnowić parkiet?

 

Na początku należy meble dobrze przetrzeć papierem ściernym, a w razie potrzeby dodatkowo odtłuścić oraz odpylić. Do oczyszczenia mebli z pyłu można użyć po prostu odkurzacza lub zmiotki.

 Gartenliege

Dlaczego warto używać lakierów zewnętrznych?

 

Domeną lakierów zewnętrznych jest bardzo skuteczna ochrona drewnianych elementów ogrodowych przed wilgocią i działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo lakierując meble można być pewnym, że zabezpieczy się drewno przed wieloma uszkodzeniami natury mechanicznej takimi jak obijanie czy ścieranie.

 

Nie można również pominąć efektu wizualnego. Po wykonaniu lakierowania drewniane elementy są gładkie i mają estetyczny połysk. W zależności od zapotrzebowania i gustu można wybrać lakiery zewnętrzne zarówno matowe, jak i błyszczące. Na rynku dostępne są też lakiery przezroczyste lub barwiące (lakierobejce). Należy wziąć pod uwagę, że często zawartość pigmentów w lakierze może dodatkowo zabezpieczyć drewno przed niekorzystnym wpływem słońca.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *