Gdzie warto stosować taśmy LED?
Dom i wnętrze

Gdzie warto stosować taśmy LED?

Taśmy LED są popularnym rozwiązaniem stosowanym przy oświetleniu w domach oraz ogrodach. Na rynku pojawia się coraz więcej różnych modeli i konfiguracji taśm LED. Taśmy są elastyczne, więc można je ciąć nożyczkami. Jaka taśma będzie najlepsza? Jak ją odpowiednio dobrać?

Rodzaje taśm LED. Jak wybrać najlepszą?

Kupując taśmy LED, wybierzmy te lepszej jakości, które będą działać bez zarzutu. Zwróćmy także uwagę na klasy szczelności taśm. Do dekoracyjnego podświetlania ścian, półek i sufitów nadają się wyroby nieodporne na działanie wody. Taśma może także rozjaśniać kąt w łazience czy kuchni, ale w takim przypadku trzeba zastosować wodoodporne taśmy LED w powłoce silikonowej. Ważna jest także jasność świecenia. Do oświetleń dekoracyjnych wystarczą standardowe diody, a jeśli potrzebujemy dużo światła, kupmy jaśniejsze chipy. Taśmy różnią się także gęstością diod na taśmie i kolorem światła. Do pomieszczeń mieszkalnych wybiera się jednak najczęściej diody dające światło białe ciepłe lub ewentualnie – białe zimne. Taśmy LED mogą także mieć różną długość.

Gdzie stosuje się taśmy LED?

Taśmy LED są wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych dla innych form oświetleniowych. Są płaskie i elastyczne, więc można je dopasować do każdej powierzchni. Stosuje się je w domach, hotelach, restauracjach, dyskotekach oraz na zewnątrz np. w ogrodach czy do podświetlenia podjazdu lub elewacji. Przy pomocy taśmy podświetla się półki, schody, wnęki, meble, podłogi, sufity, ściany. Dzięki taśmom LED RGB ze sterownikiem możemy uzyskać kolorowe efekty świetlne, ustawić jeden kolor lub sekwencję zmian kolorów. Sterownik RGB dobiera się w zależności od długości taśmy oraz potrzeb i zastosowania. Do mieszkań zwykle wybierane są taśmy LED o barwie białej ciepłej.

Czytaj także  Pomysł na prezent - designerska lampa

Długość taśm LED a wybór zasilacza

Standardowo taśmy LED występują na rolkach o długości 5 m, jednak są spotykane też dłuższe wersje. Jeśli chcemy podświetlić wnękę przy suficie, musimy wybrać dłuższą taśmę, by nie było konieczności łączenia i docinania mniejszych kawałków. W takiej sytuacji i tak trzeba będzie połączyć kilka odcinków ze sobą, aby stworzyć estetyczne i równomiernie podświetlenia sufitu, ale miejsc łączenia nie będzie dużo. Pamiętajmy o odpowiednim połączeniu elektrycznym. Do prawidłowego działania należy dobrać także odpowiedniej mocy i klasy szczelności zasilacz. Poprawnie dobrany układ zapewnia długie i bezawaryjne działanie zestawu.

Artykuły oświetleniowe, w tym taśmy LED to doskonałe narzędzia, za pomocą których ozdobimy ogród czy dom. Tego typu lampy nie kosztują dużo, a mroczne mieszkania rozświetlą ciepłym i przyjemnym światłem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *