Jak bezpiecznie lakierować meble ogrodowe
Dom i wnętrze

Jak bezpiecznie lakierować meble ogrodowe

Jeżeli chcemy, by drewniane huśtawki czy leżaki służyły nam przez wiele sezonów, zabezpieczmy je przed wilgocią, zarysowaniami i utratą koloru. Uchronienie mebli przed zniszczeniem nie jest trudne – wystarczy nałożyć na ich powierzchnię dobry lakier zewnętrzny. Sprawdźmy, jak zrobić to prawidłowo!

Lakier zewnętrzny to podstawa

Pierwszym krokiem do właściwej konserwacji drewna jest wybór odpowiedniego lakieru. Na co musimy zwrócić uwagę przy jego zakupie? Przede wszystkim szukajmy wyłącznie lakieru zewnętrznego, który w pełni zabezpieczy drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki niemu powierzchnia mebli nie zacznie się wybrzuszać od wilgoci, a kolor nie wypłowieje na słońcu. Wysokiej klasy preparat uchroni też drewno przed zarysowaniami oraz przetarciami i drobnymi urazami mechanicznymi. Lakier zewnętrzny pozwoli również wydobyć naturalne piękno drewnianych mebli, ponieważ nie zakryje ich unikalnego rysunku, lecz podkreśli go, nadając drewnu wyrazisty odcień. Jeżeli więc chcemy, by nasze meble prezentowały się pięknie po lakierowaniu, dobierzmy kolor lakieru do gatunku drewna, z którego zostały wykonane. W zależności od naszych preferencji możemy też wybrać odpowiedni stopień połyskliwości lakieru – w sklepach są bowiem dostępne preparaty matowe, połyskliwe i bardzo połyskliwe. Zakup dobrego produktu do ochrony drewna to połowa sukcesu, drugą stanowi natomiast jego bezpieczne naniesienie na powierzchnię mebli. Sprawdźmy, jak to zrobić i o czym należy pamiętać podczas nakładania preparatu.

Czytaj także  Tynk mozaikowy – radzimy jak ozdobić ścianę

Lakierowanie od A do Z

Przygotowania do rozpoczęcia prac zacznijmy od sprawdzenia prognozy pogody – nie lakierujmy drewna, gdy istnieje ryzyko wystąpienia opadów lub temperatura powietrza w danym dniu przekroczy widełki wynoszące od +15°C do +25°C. Następnie przygotujmy drewno do lakierowania. Jeżeli jego powierzchnię pokrywa stara warstwa farby, usuńmy ją za pomocą papieru ściernego lub szlifierki i wyrównajmy ewentualne niedoskonałości. Zanim przystąpimy do impregnacji, dokładnie oczyśćmy drewno z cząstek kurzu za pomocą wilgotnej szczotki, a później wysuszmy jego powierzchnię. Przed lakierowaniem warto też dodatkowo zabezpieczyć drewno impregnatem chroniącym przed namnażaniem się grzybów oraz pleśni. Gdy meble wyschną, możemy nanieść na nie lakier zewnętrzny – najlepiej za pomocą pędzla. Cały czas obserwujmy reakcję drewna, ponieważ jeśli po nałożeniu pierwszej warstwy zaczną unosić się drobne „włoski”, będziemy musieli ponownie przeszlifować meble papierem ściernym, aby nanieść drugą warstwę lakieru. Pamiętajmy także o tym, że lakierowanie powinno być bezpieczne nie tylko dla drewna, ale również dla nas. W trakcie pracy zawsze korzystajmy więc z rękawiczek jednorazowych oraz okularów ochronnych, a po jej zakończeniu nie wnośmy mebli do domu, lecz pozwólmy im wyschnąć na świeżym powietrzu.

Czytaj także  Dlaczego należy wybierać lodówki bezszronowe?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *