Drewno ma swój niepowtarzalny klimat. Można próbować stosować jego imitacje, jednak prawda jest taka, że każdy od razu widzi, że to imitacja, a nie prawdziwe drewno. Ma ono wiele zalet, dla których warto rozważyć droższy zakup, który będzie służył przez długie lata.
Zalety drewnianej podłogi
W odróżnieniu od paneli podłogowych parkiet drewniany wybaczy nam dużo więcej. To samo tyczy się także drewnianych blatów. Kiedy panele umyjemy kilka razy większą ilością wody, to większość z nich zacznie się wybrzuszać przy krawędziach. W przypadku parkietu nic takiego się nie dzieje. Gdybyśmy nawet doprowadzili do sytuacji, w której coś rozlałoby się na podłogę z drewna, wtedy całość można zeszlifować i doprowadzić do stanu używalności.
Renowacja podłogi
W przypadku podłogi w naszym mieszkaniu takiej jak panele, jedyną opcją naprawy jest właściwie jej wymiana. Co prawda odpryski można łatać z pomocą przeznaczonych do tego celu kitów, jednak w dłuższej perspektywie pozostaje wymiana. Parkiet systematycznie się cyklinuje, czyli z pomocą dedykowanego sprzętu usuwa się zniszczoną warstwę lakieru. Urządzenie do tej czynności nazywa się cykliniarką.
Cykliniarka wyposażona jest w papier ścierny, który ma za zadanie usunąć zniszczony i łuszczący się lakier z posadzki. Robi się to najczęściej trzy razy, kolejno zmieniając gradację papieru ściernego na coraz drobniejszą. Dobrą praktyka, będzie zlecenie tej czynności specjaliście. Niedoświadczona osoba bez trudu może zrobić nierówności poprzez zbyt długie szlifowanie jednego miejsca.
Następnym krokiem jest oszlifowanie desek bardzo drobnym papierem ściernym, a następnie wypełnienie ubytków, które pojawiły się w trakcie użytkowania naszej podłogi. Używa się do tego celu preparatów zawierających żywicę. Dzięki temu koszt samego lakierowania jest sporo tańszy a podłoga odzyskuje idealnie równy kształt.
Kolejnym etapem, który można wykonać po zaschnięciu warstwy z żywicą jest ponowne nałożenie lakieru, czyli ostateczne przywrócenie dawnego blasku dla naszego parkietu.
Zobacz tutaj: http://www.atppg.pl/serwis-poradnikowy/Parkiety/Renowacja-pod%C5%82ogi-zabezpieczonej-olejem-
Od czasu do czasu
Cyklinowanie powinno odbywać się (w zależności od intensywności zużywania parkietu) w okresie między 3 a 5 lat. Dzięki takiej frekwencji odnawiania podłogi będziemy mieli pewność, że deski nie zostaną zbytnio uszkodzone i warstw wypełniających ubytki nie będzie zbyt dużo. Niestety wraz z biegiem lat oraz codziennych użytkowaniem lakier może odpryskiwać a przez to cała podłoga staje się bardziej narażona na kolejne uszkodzenia.
Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Oczywiście nic nie zastąpi prawidłowego dbania o czystość parkietu drewnianego a zapewnienie czystości zlikwiduje piasek oraz inne przedmioty, które mogą wpłynąć negatywnie na stan jego powierzchni. Odpowiednie częste zamiatanie lub odkurzanie oraz mycie sprawi, że zapobiegniemy szybkiemu zużywania podłóg w domu. Dzięki temu rzadziej będziemy musieli wykonywać cyklinowanie oraz przedłużymy życie podłóg w naszym mieszkaniu albo lokalu.