Jak prawidłowo zdezynfekować dłonie?
Czystość i higiena

Jak prawidłowo zdezynfekować dłonie?

Dezynfekcja rąk jest potrzebna, o czym bardzo dobrze przekonaliśmy się podczas wybuchu pandemii koronawirusa. Wtedy zaczęliśmy przywiązywać dużo większą uwagę do dezynfekcji i mycia dłoni podczas przebywania na zewnątrz. Dezynfekcja rąk bez wątpienia jest potrzebna, gdyż znacząco minimalizuje ryzyko przeniesienia drobnoustrojów w okolice ust oraz oczu, a także na przedmioty codziennego użytku. Jak prawidłowo zdezynfekować ręce?

Środki do dezynfekcji Tork

Przede wszystkim należy zastosować odpowiednie płyny, które powinny być sporządzone na bazie alkoholu. Dzięki temu drobnoustroje będą skutecznie eliminowane z naszych dłoni. Środki do dezynfekcji Tork posiadające w składzie etanol, propanol lub izopropanol to bardzo dobry wybór, przy czym stężenie alkoholu musi się utrzymywać na poziomie 75–85%. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że płyny do dezynfekcji, które zawierają w składzie mniej alkoholu, nie będą w stanie zadziałać skutecznie.

Podczas wyboru środka do dezynfekcji trzeba zwrócić uwagę także na jego konsystencję. Najlepiej sprawdzi się piankowa lub żelowa, gdyż taki środek będzie dobrze się wchłaniał w nasze dłonie, jednocześni preparat nie powinien pozostawiać na skórze uczucia lepkości. Nie bez znaczenia będzie także zapach środka, powinien być dla naszego nosa łagodny, na pewno niedrażniący. Niestety częste korzystanie ze środków do dezynfekcji może bardzo mocno wysuszać skórę, dlatego dobrze będzie wybierać produkty zawierające wyciągi roślinne mające na celu łagodzenie ewentualnych podrażnień.

Czytaj także  Typy wózków na odpady

Jak dezynfekować dłonie?

Prawidłowa dezynfekcja rąk powinna odbywać się po ich umyciu, przy czym oczywiście nie mamy zawsze takiej możliwości. Do dezynfekcji rąk konieczne będzie ściągnięcie biżuterii, skóra musi być przy tym sucha. Na dłonie należy nałożyć około 3-5 mililitrów płynu do dezynfekcji, następnie powinniśmy pocierać o siebie wnętrza obydwu dłoni, płyn musimy wetrzeć także w między palce, następnie to samo robimy z kciukami. Proces dezynfekcji powinien trwać około 30 sekund, co więcej trzeba poczekać, aż płyn całkowicie wchłonie się w naszą skórę.

Jak często należy przeprowadzać dezynfekcję rąk?

Oczywiście nie ma jednoznacznych wskazań na temat tego, kiedy należy dezynfekować dłonie, są jednak sytuacje, w których powinniśmy to robić. Na przykład dezynfekcja jest wskazana przed spożywaniem posiłków, jedzeniem w miejscu publicznym, zdjęciem lub nałożeniem maski ochronnej, po wydmuchaniu nosa, w przypadku dotykania powierzchni lub przedmiotów w miejscach publicznych typu komunikacja miejska, publiczne toalety, klamki, przyciski itp.

Prawidłowa dezynfekcja dłoni ma duże znaczenie, jeżeli zależy nam na tym, aby uniknąć zarażenia bakteriami i wirusami. Obecnie zmieniliśmy podejście do dbania o higienę dłoni w przestrzeniach publicznych, co jest zdecydowanie bardzo pozytywnym zjawiskiem. Większość z nas zaczęła zwracać na higienę dłoni dużo większą uwagę.

Czytaj także  Typy wózków na odpady

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *