Jak wykończyć elewację garażu
Dom i wnętrze

Jak wykończyć elewację garażu

Garaż jest dopełnieniem każdego domu, a przede wszystkim miejscem przechowywania samochodu. Większość panów bardzo ceni sobie swoje auto, więc warto pomyśleć o przygotowaniu dla niego odpowiedniego lokum. Garaż zabezpiecza samochód przed oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych, jak więc wykończyć jego elewację?

Jaką wybrać farbę do garażu?

Garaż jest miejscem, które w szczególności narażone jest na mocne zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego farba, którą wybierzemy powinna być przede wszystkim trwała. Popularnym rodzajem farby, wykorzystywanym w garażach jest farba fasadowa. Jest to nowoczesna, niepodatna na zabrudzenia farba. Doskonale sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.  Farby elewacyjne powinny zawierać właściwości antygrzybicze.

Rodzaje farb elewacyjnych – fasadowych

Producenci oferują kilka rodzajów farb fasadowych, są to m.in.: farby akrylowe, silikonowe lub winylowe. Różnią się one poszczególnymi właściwościami, ale wszystkie stworzone są z myślą o zewnętrznych częściach budynków.

Farby winylowe zostały w znacznym stopniu wyparte przez farby akrylowe, które cechuje większa odporność na złe warunki atmosferyczne. Tworzą elastyczne powłoki, które utrzymują ładny wygląd, przez bardzo długi czas. Dodatkowo dostępne są w szerokiej gamie kolorów. Największym atutem farb silikonowych jest ich hydrofobowość, co oznacza, że nie wchłaniają wody. Nie wpływa to jednak na nieprzepuszczalność powietrza, gdyż mają budowę mikroporowatą. Dostępne są nawet w bardzo intensywnym kolorach, które z upływem czasu mogą niestety wyblaknąć.farby

Czytaj także  Pomysł na prezent - designerska lampa

Jakim sposobem najlepiej wykończyć elewację?

To, w jaki sposób zdecydujemy się wykończyć elewację naszego garażu, w dużej mierze zależy od technologii, w jakiej wykonane zostały ściany. Rozwiązaniem, które ma nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalne jest pokrycie ścian tynkiem. Jego grubość zależy od budowy ścian – czy są jedno, dwu, czy trójwarstwowe. W przypadku ścian nieocieplanych (jednowarstwowych) zastosować możemy cienkowarstwowy, gładki tynk. Wykończenie tynkiem cienkowarstwowym sprawdza się również na ścianach dwuwarstwowych, ocieplanych np. wełną, bądź styropianem. W przypadku trójwarstwowych ścian konieczne jest zastosowanie muru osłonowego, który może być wykonany np. z cegły klinkierowej. Inną alternatywą są mury osłonowe z elementów silikatowych.

Tynki mineralne, czy dyspersyjne?

Tynki mineralne produkowane na bazie białego cementu i wapna posiadają ograniczoną możliwość barwienia. W przypadku tynków dyspersyjnych (akrylowych, silikatowych, silikonowych, hybrydowych), które składają się z kilku różnych komponentów, możliwość barwienia jest znacznie większa. Tynki barwione są bardziej odporne na miejscowe zabrudzenia, bądź uszkodzenia. W przypadku tynków, które po nałożeniu malowane są farbą, w razie uszkodzeń, ubytki są bardziej widoczne.

Oryginale faktury elewacyjne

Jeżeli zdecydujemy się na tynki cienkowarstwowe, uzyskamy możliwość stworzenia oryginalnej, fakturowanej powierzchni. Znane faktury drapane to rustyka lub kornik, bądź nakrapiane, takie jak baranek, bądź kasza.

Czytaj także  Jak usunąć rdzę i zabezpieczyć powierzchnie metalowe?