Lakier to najpopularniejszy środek, z pomocą którego można wykończyć i jednocześnie zabezpieczyć drewniany parkiet. Dzięki niemu podłoga nie tylko doskonale się prezentuje, ale również jest o wiele bardziej odporna na zarysowania czy mechaniczne uszkodzenia, które mogą powstać np. w czasie sprzątania. Na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju lakiery do podłóg – który jest jednak najlepszy?
Jakie są rodzaje lakierów do parkietu?
Obecnie w sklepach możemy znaleźć szeroką gamę lakierów do drewnianych podłóg. Wśród nich wyróżniamy produkty wodne, akrylowe, poliuretanowe i chemoutwardzalne. Te pierwsze są zdecydowanie najlepsze dla naturalnego środowiska. Ponadto są one też niezwykle wydajne i wytrzymałe. Wyróżnia je dobra przyczepność, do wyboru mamy wykończenie od matowego do błyszczącego. Nie można go jednak położyć na parkiet, który wcześniej pomalowany był lakierem poliuretanowym.
Lakiery akrylowe są z kolei zdecydowanie najtańsze, jednak tworzona przez nie powłoka nie jest zbyt trwała oraz odporna na ścieranie. Dlatego częściej wybierane są produkty rozpuszczalnikowe, a więc wspomniane już poliuretanowe. Cechuje je dobra przyczepność, odporność na działanie wilgoci, jak również chemicznych środków. Są one jedno- lub dwuskładnikowe, w zależności od czynnika, który je utwardza.
Lakiery chemoutwardzalne to preparaty dwuskładnikowe, które są również bardzo odporne na ścieranie i chemiczne uszkodzenia. Są one naturalnie jasne, a ich największą wadą jest to, że są toksyczne i wydzielają szkodliwe dla zdrowia opary. Dlatego też ich stosowanie jest stopniowo ograniczane.
Lakier a wiek podłogi
Chcąc kupić odpowiedni lakier do naszego parkietu musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wiek. Jeśli zdarzyło się nam już wcześniej lakierowanie podłogi, najlepiej ponownie wykorzystać ten sam preparat. W sytuacji, gdy nie wiemy do końca, jaki środek był użyty wcześniej, najlepiej wykonać tzw. test przyczepności.
Należy zmatowić niewielki fragment parkietu przy użyciu papieru ściernego, a następnie pomalować go zakupionym wcześniej lakierem, np. wodnym. Kiedy pomalowany fragment wyschnie, należy go zarysować. Jeżeli nie będą widoczne jakiekolwiek oznaki łuszczenia się będzie to oznaczało, że preparat dobrze dobraliśmy do naszego parkietu i możemy nim pokryć całość. Jeśli jednak zauważymy oznaki łuszczenia się podłogi, lepiej poszukać innego lakieru, np. rozpuszczalnikowego.
Jak wybrać nieszkodliwy dla zdrowia lakier?
Musimy pamiętać, że lakiery do podłóg mogą zawierać szkodliwe substancje, które bywają niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czasami zdarza się, że w wyniku niedawnego lakierowania parkietu będziemy odczuwać zawroty głowy, zamroczenia, a na naszym ciele może pojawić się wysypka. Dlatego podczas nanoszenia preparatu na podłogę trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze i zabezpieczeniu górnych dróg oddechowych. Niezbędne jest również dokładne wywietrzenie pomieszczenia, w którym była lakierowana podłoga.
Jeżeli zależy nam na własnym zdrowiu i chcemy uniknąć szkodliwego działania lakieru do parkietu, najlepiej wybierajmy produkty, gdzie nośnikiem utwardzającym jest woda, a nie rozpuszczalnik. Do tego typu lakierów zaliczamy przede wszystkim te wodne. Nie wydzielają one dodatkowo szkodliwych oparów i można je bezpiecznie zastosować nawet w pokoju dziecka.