Jaki rodzaj farby wybrać do wnętrz?
Dom i wnętrze

Jaki rodzaj farby wybrać do wnętrz?

Gdy planujemy malowanie warto się do tego dobrze przygotować. Oczywiście najważniejszy jest kolor, ale konieczne jest by sprawdzić jakie emulsje do wnętrz oferują producenci, a wybór jest naprawdę spory. Oprócz tego malowanie może niepotrzebnie wywołać komplikacje i konieczność większego sprzątania, jeśli nieodpowiednio się do tego zabierzemy. Dlatego umieszczamy poniżej kilka niezbędnych uwag i rad, które sprawią, że będzie to praca przyjemna i szybka i, co najważniejsze, z łatwością uporamy się z nieporządkiem, który może wywołać.

Po pierwsze: kolor farby

W przypadku emulsji do wnętrz, jak już wspomniano wyżej wybór jest naprawdę spory i musimy liczyć się z koniecznością spędzenia kawałka czasu pomiędzy półkami. Warto wcześniej zapoznać się z opiniami dotyczącymi konkretnych producentów i rodzajów farb na forach internetowych poświęconych budowaniu i remontom oraz odwiedzić strony WWW producentów lub dużych marketów budowlanych. Nie bez znaczenia jest rodzaj pokrycia naszych ścian oraz rodzaj farby, która je aktualnie pokrywa – raczej na pewno trzeba będzie zaopatrzyć się w farbę podkładową, która uchroni nas przed zakupem kolejnych puszek w przypadku nie dość mocnego krycia emulsji do wnętrz, którą wybraliśmy. Jeśli chodzi o kolor to w przypadku niepewności co do jego wyboru warto się zaopatrzyć w kilka puszek testerów lub próbników i sprawdzić, jak farba prezentuje się na naszej ścianie. Przy okazji sprawdzimy jakość krycia i być może zaoszczędzimy na zakupie farby podkładowej.

Czytaj także  Czy oczyszczaczy powietrza należy używać przez cały rok?

Parametry

To w przypadku emulsji do wnętrz, jak i inny rodzajów farb jeden z podstawowych elementów, na który musimy zwrócić uwagę. Wśród parametrów pokryć najważniejsze to: lepkość, wydajność, stopień połysku, czas schnięcia oraz odporność na zmywanie i szorowanie. Lepkość w przypadku emulsji do wnętrz oznacza jej zachowanie podczas malowania – ta o odpowiedniej lepkości dobrze rozprowadza się po powierzchni i będzie spływać z pędzla. Ochroni nas to przed nieestetycznymi zaciekami oraz gwarantuje lepsze krycie. Kolejny ważny aspekt to wydajność – określa ona ilość powierzchni, jaką można pokryć jednym litrem produktu.

Im wydajność wyższa, tym mniejsza ilość farby potrzebna do malowania, a co za tym idzie większa oszczędność dla naszego portfela. Stopień połysku emulsji do wnętrz dostosowujemy do własnych preferencji, lecz warto pamiętać, że im pokrycie bardziej matowe, tym mniej jest odporne na mycie i szorowanie. Emulsje do wnętrz, które wymagają wspomnianego czyszczenia stosujemy w pomieszczeniach typu kuchnia i pokoje dziecięce, więc w salonie czy sypialni bez problemu możemy pozwolić sobie na efektowne matowe powierzchnie. Czas schnięcia to już element najmniej naszym zdaniem istotny – chyba, że planujemy malować przez weekend, by od poniedziałku cieszyć się już odświeżonym wnętrzami.

Czytaj także  Jakie akcesoria są pomocne przy podłączeniu oświetlenia LED?

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

To równie ważna rzecz, jak wybór koloru naszej emulsji do wnętrz. Odpowiednio przygotowane miejsce pracy pozwoli uporać się z malowaniem szybko i bez większych szkód. Dlatego, gdy zakończymy już przeglądanie półek z farbami i wybrana emulsja do wnętrz leży wygodnie w sklepowym wózku zaopatrzymy się jeszcze w kilka niezbędnych rzeczy takich jak: folia ochronna do przykrycia mebli i elementów wyposażenia, rolka taśmy papierowej i samoprzylepnej oraz przede wszystkim porządny pędzel i wałek do malowania. Do tego potrzebujemy już trochę wolnego czasu, miłej muzyki i możemy zaczynać!