Jakie kolory do pokoju dziennego?
Pokój dzienny

Jakie kolory do pokoju dziennego?

 

 

W pokoju dziennym spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu w ciągu dnia. To takie centrum mieszkania, w którym członkowie rodziny spotykają się na rozmowę, zabawę, odpoczynek, często również na posiłek. Dlatego pokój dzienny musi być urządzony w sposób przyjazny, funkcjonalny i zachęcający do spędzania w nim czasu. Dotyczy to również tego, jakie kolory farb zostaną wybrane do tego pomieszczenia.

 

To jak urządzamy nasze mieszkanie, a w tym także kolory, jakie do niego dobieramy wiele o nas mówią. O tym, co lubimy, ale też, jakimi ludźmi jesteśmy. Czy poukładanymi i w naszym domu zawsze panuje ład i porządek, a kolory farb są ze sobą idealnie zestawione? Czy może bardziej chaotycznymi, nie wszystko ma swoje miejsce a i farby wybrane zostały przypadkowo? Najczęściej nasi goście odwiedzają przedpokój oraz pokój dzienny, są to wizytówki naszego domu, warto więc poświęcić ich aranżacji nieco więcej uwagi.

Kobieta malująca ściany

Ciepło czy zimno

Kolory standardowo dzielimy na ciepłe i zimne. Do kolorów ciepłych zazwyczaj zaliczamy odcienie beżów i brązów, żółci, pomarańczy czy czerwieni. Kolory zimne to szarości, odcienie niebieskiego czy zieleni. Urządzając pokój dzienny musimy zastanowić się, w jakich odcieniach czujemy się najlepiej. Nie oznacza to oczywiście, że wybierając jesteśmy skazani na farby i kolory tylko chłodne lub tylko zimne. Możemy, a wręcz nawet zaleca się, ich mieszanie, zastawianie i przenikanie. Wybierając zimne kolory farb zadbajmy o dodatki, których kolory będą nieco ocieplać pomieszczenie. Świetnie w tym celu sprawdzają się ratanowe meble, drewniane figurki czy barwne donice na kwiaty. Z kolei mając pokój pomalowany na kolory ciepłe dodajmy nowoczesne meble czy awangardowe obrazy. Takie przełamanie barw świetnie się sprawdza i nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Czytaj także  Czym pomalować meble dla dziecka?

 

Kuchnia otwarta

Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie projektuje się kuchnie otwarte na pokój dzienny. Również właściciele starszych mieszkań decydują się na przeróbki i burzą ścianę dzielącą te dwa pomieszczenia. To także dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach. Dzięki temu nie tylko zyskujemy większą przestrzeń, ale również przenosimy tętniące kuchni życie do salonu. To, że mamy otwartą na pokój dzienny kuchnie nie przeszkadza jednak temu, żeby te dwie przestrzenie zaznaczyć kolorami. Możemy z powodzeniem w części kuchennej zastosować inne kolory farb niż w części dziennej. Jakie kolory farb będą dobre w danym miejscu zależy już od naszych preferencji oraz pomysłu na aranżację. Warto jednak pamiętać, aby w części kuchennej zastosować specjalne farby przeznaczone do kuchni i łazienek. Są one odporniejsze na zabrudzenia powstałe podczas gotowania oraz łatwe w czyszczeniu.

 

W zgodzie z trendami

Farby i kolory będące na topie zmieniają się z sezony na sezon. Kreatorzy mody oraz aranżacji wnętrz wyznaczają trendy w kolorach, jakie obowiązują w noszonych ubraniach, ale też wnętrzach. Chcąc podążać za nowościami wystarczy sięgnąć po prasę wnętrzarską lub zajrzeć na odpowiednie tematycznie portale internetowe. Kolory farb będące modne w danym sezonie są też często dodatkowo eksponowane w sklepach. Możemy więc wedle upodobań podążać za wskazanymi kierunkami i bawić się kolorami, zmieniając je co jakiś czas, dodając nowe elementy, zestawiając w różny sposób. Raz mogą to być kontrasty, innym razem wybierzmy jeden kolor w różnych odcieniach. Efekty zapewne nas i naszych gości zaskoczą, a dodatkowo wprowadzą powiew świeżości.

Czytaj także  Pokój dzienny inspiracje