Kolorowe ściany w domu, które poprawią twój nastrój
Wystrój mieszkania

Kolorowe ściany w domu, które poprawią twój nastrój

Kolorystyka otoczenia wpływa na nasze samopoczucie. Niektóre barwy wprawiają nas w dobry nastrój, inne sprzyjają wypoczynkowi, a jeszcze inne pomagają w koncentracji i nauce. Zanim wybierzemy farbę do pokoju, dowiedzmy się, czy wybrany kolor będzie dobrze na nas wpływał.  Wybierzmy go świadomie, by otoczenie było dla nas przyjazne.

Czy kolor farby ma znaczenie?

Kiedy wybieramy kolor farby, decydujemy nie tylko o tym, jak będzie wyglądało pomieszczenie, ale również, często nieświadomie, wpływamy na nastrój, w jaki będzie nas wprawiało przebywanie w danym otoczeniu. Poznanie znaczenia barw jest ważne, by dobrze wykorzystać tkwiący w nich potencjał.  Dobrze dobrane barwy mogą spełniać funkcje łagodzące i lecznicze, od nich także może zależeć nasze samopoczucie. Siła koloru jest wykorzystywana także w medycynie i nosi nazwę chromoterapii, czyli swoistego leczenia chorób z wykorzystaniem przedmiotów i pomieszczeń w konkretnych kolorach.  Jeśli planujemy remont mieszkania, wybierzmy kolor farby, które będzie służyć naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Znaczenie kolorów. Dodajemy sobie energii.

Biały jest kolorem nieograniczonej przestrzeni i wyjątkowej czystości. Zastosowany w pomieszczeniach przynosi spokój, łagodzi emocje i jest dobrym lekarstwem na stres. Jeśli jesteśmy dynamiczni i otwarci na nowe pomysł, kupmy farbę w tym kolorze, gdyż pomaga on w formułowaniu myśli.  Nie jest jednak wskazany dla osób samotnych i zagubionych. Kolor żółty zaś wywołuje w nas radość i pobudza do życia, więc zaleca się go osobom, które unikają podejmowania decyzji. Różowa farba będzie idealnym wyborem dla osób pewnych siebie i lubiących ryzyko, ale nie jest wskazany dla niedojrzałych psychicznie. Pogodnym myślom sprzyja kolor pomarańczowy. Farba w kolorze czerwonym przywołuje płomienną miłość. Czerwień pobudza, więc jest dobrym wyborem dla osób przemęczonych i potrzebujących dodatkowej dawki energii. Unikać jej powinni cholerycy. Rzadko wybieramy czarny kolor farby. Z pewnością lepiej nie malować nim całego pomieszczenia, ale jedna ściana będzie wyglądać ciekawie. Czerń działa inspirująco, wspierająco i ochronnie. Wskazana jest dla osób opanowanych, sprzyja nieuleganiu presji.

Czytaj także  Jak urządzić dziecku pokój?

Kolory, które uspokajają

Osoby wyczerpane psychicznie powinny wybrać niebieską farbę. Ten kolor sprzyja samodzielności i wspiera intuicję, a przede wszystkim daje uczucie lekkości i spokoju. Uczucie spokoju i bezpieczeństwa wywołuje kolor zielony, ale powinny go unikać osoby, które potrzebują energetycznego wzmocnienia. Zrozumienie własnych potrzeb ułatwia kolor fioletowy. Osoby, które pragną życiowej stabilizacji i bezpieczeństwa, powinny pomalować pokój brązową farbą.

Kolory, którymi się otaczamy, mają wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Planując malowanie mieszkania, sprawdźmy, jaki kolor farby powinniśmy wybrać, by we własnym domu czuć się dobrze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *