Metamorfoza mieszkania – zrób to sam
Porady remontowe

Metamorfoza mieszkania – zrób to sam

Jeżeli nie stać Cię na remont mieszkania, a marzysz o zmianie wystroju, spróbuj samodzielnie wprowadzić modyfikacje, które całkowicie zmienią charakter wnętrza. Wystarczy zaledwie przemalować ściany, odnowić meble oraz odpowiednio dobrać dodatki. Sprawdź, jak przeprowadzić udaną metamorfozę mieszkania!

Grunt to piękna podłoga

Nie wiesz od czego zacząć? Przespaceruj się po mieszkaniu i oceń, w jakim stanie są poszczególne elementy jego wystroju. W pierwszej kolejności przyjrzyj się podłogom i sprawdź, czy panele nie wyblakły lub nie mają widocznych zatarć. Jeśli zauważysz, że zostały już nadgryzione zębem czasu, kup specjalną farbę do malowania ich powierzchni w kilku kolorach, przygotuj szablony oraz taśmy zabezpieczające i wyczaruj marokańską mozaikę podłogową lub awangardową imitację wielobarwnego parkietu. Możesz też pomalować panele jednolitym kolorem i poeksperymentować z barwami dopiero przy odświeżaniu mebli lub dobieraniu dodatków.

Gdy już uzyskasz idealny wygląd podłogi, rozejrzyj się po mieszkaniu i zobacz, czy nie jest zanadto zagracone. Jeśli marzysz o wnętrzu z kolorowych kartek katalogu, to zwróć uwagę na to, że dzieła projektantów nigdy nie przytłaczają zbyt dużą liczbą mebli oraz przedmiotów pokrywających blaty stołów czy podłogę. Usuń więc niepotrzebne elementy wystroju, a pozostałe schowaj w szafach, by uzyskać więcej przestrzeni.

Czytaj także  Najlepsze farby do ścian

Drugie życie mebli

Nie wyrzucaj jednak starych mebli, które często wyróżniają się ciekawymi kształtami i solidnym wykonaniem. Pójdź o krok dalej i zastanów się, co zrobić, by dać im drugie życie. Możesz na przykład przemalować powierzchnię szafek i zmienić proste uchwyty na finezyjne lub poprosić stolarza o wymianę frontów na nowe. Nie poddawaj się nawet wtedy, jeżeli Twoje mieszkanie wygląda jak wnętrze z „Czterdziestolatka” – meble wyprodukowane w PRL-u także mają potencjał, wystarczy tylko je przemalować i ustawić w odpowiednim otoczeniu.

Ostatnim etapem metamorfozy Twojego mieszkania będzie dobór dodatków, których obecność może skutecznie odmienić wygląd wnętrza. Jeżeli mieszkanie jest utrzymane w stonowanych szarościach lub bielach, wybierz przedmioty o intensywnie lazurowym lub limonkowym kolorze, które zdynamizują wystrój pomieszczeń. Jeśli natomiast postawiłeś na orientalne akcenty, bądź oszczędny w zakupie dodatków i postaw jedynie na kilka nierzucających się w oczy drobiazgów.

Przeprowadzenie metamorfozy mieszkania wcale nie jest trudne – wystarczy trochę wolnego czasu i zapału, by przy wykorzystaniu niewielkich środków finansowych zyskać nowe, oryginalne wnętrze. Jeżeli lubisz wykonywać prace manualne, nie szukaj więc ekipy remontowej, lecz samodzielnie odśwież swoje mieszkanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *