Na czym polega malowanie natryskowe
Porady remontowe

Na czym polega malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe to nowoczesna metoda, dzięki której nasze ściany zostają pokryte farbą w szybki i dokładny sposób. Potrzebny jest do tego specjalny sprzęt w postaci agregatu hydrodynamicznego. Czy można stosować taki sposób samodzielnie? Jakie są wady i zalety malowania natryskowego?

 

Jak krok po kroku przebiega malowanie powierzchni metodą natryskową?

 

Za pomocą agregatu hydrodynamicznego można nakładać zarówno preparat gruntujący, jak i farbę. Trzeba ją najpierw odpowiednio przygotować, czyli wstrząsnąć i jeśli są takie zalecenia ze strony producenta, przefiltrować. Natomiast należy pamiętać o tym, że nie możemy zastosować dowolnej farby, lecz tylko taką, która jest przeznaczona właśnie do malowania natryskowego.

 

Kolejny krok polega na przygotowaniu sprzętu. Trzeba podłączyć pistolet z kompresorem. Następnie wlewamy do zbiornika agregatu farbę, najlepiej w takiej ilości, aby nie trzeba było uzupełniać jej w trakcie malowania. Zanim rozpoczniemy nakładanie farby, warto sprawdzić czy wszystko działa w prawidłowy sposób. W tym celu potrzebna będzie jakieś niewielka powierzchnia testowa, na przykład karton. Jeśli okaże się, że pistolet wymaga regulacji, należy to zrobić i już można rozpocząć pracę.

Czytaj także  5 przydatnych narzędzi dla majsterkowicza

 

Podczas malowania metodą natryskową, pistolet powinien znajdować się w odległości około 20 cm od powierzchni, którą chcemy pokryć farbą. Ruchy mają być płynne oraz z góry zaplanowane. Starajmy się, aby nie były chaotyczne. Po zakończeniu pracy trzeba bardzo dokładnie umyć cały sprzęt.

Samodzielne pomalowanie pomieszczenia metodą natryskową nie jest bardzo trudne, natomiast wymaga zdobycia pewnej wprawy. Zawsze można też skorzystać z usług malarza pokojowego, który wykonuje swoje usługi używając agregatu hydrodynamicznego.

 

Jakie są zalety oraz wady malowania natryskowego?

 

Kiedy wiemy już na czym polega malowanie natryskowe, musimy przyznać, że ma ono wiele zalet. Po pierwsze jest to znacznie szybsza metoda w porównaniu z używaniem pędzla lub wałka. Poza tym farba nakładana jest w równomierny i dokładny sposób. Pomalowana powierzchnia jest jednolita oraz gładka. Sposób ten pozwala na oszczędzenie nawet do 30% farby, w porównaniu z tradycyjnym. Warto też zwrócić uwagę na to, że może być on stosowany do malowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych, różnego rodzaju pomieszczeń oraz obiektów. Efekty zastosowania malowania natryskowego są wyjątkowo trwałe.

 

Jednak opisywana metoda ma również pewne wady. Jak już zostało wspomniane, wymaga użycia specjalnych farb. Dla wielu osób jeszcze większym problemem jest konieczność zakupu drogiego sprzętu. Właśnie z tego powodu często decydują się jednak na malowanie pędzlem lub wynajęcie ekipy. Oczywiście malarzom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem oraz umiejętnościami, również trzeba zapłacić więcej. Kolejna sprawa to konieczność bardzo dokładnego zabezpieczenia wszystkich elementów, których nie chcemy pokryć farbą.

Czytaj także  Czy płytki ceglane nadają się tylko na ścianę?

Trzeba więc samodzielnie zdecydować czy przeważają zalety czy wady malowania natryskowego.