Pistolet do kleju na gorąco jak używać?
Wystrój mieszkania

Pistolet do kleju na gorąco jak używać?

Pistolet do kleju to narzędzie za pomocą którego nakłada się klej na gorąco. Klejenie na gorąco to zabieg pozwalający wykonywać połączenia bardzo trwałe oraz narażone na wysokie obciążenia. Metoda ta jest skuteczna zarówno w przypadku amatorów w niewielkich pracach domowych jak i dla profesjonalistów pracujących  w przemyśle czy rzemiośle.

Klejenie na gorąco przy pomocy pistoletu na klej jest niezwykle łatwym i poręcznym sposobem łączenia elementów. Główną zaletą jest szybkość wiązania, która niesie za sobą bardzo trwałe i wytrzymałe spoiwo. Dzięki temu sklejone elementy można użytkować praktycznie po kilku minutach od klejenia. Ponadto klej do pistoletu ma ogromne możliwości zastosować – tworzyw i materiałów, dzięki czemu pomoże skleić lub naprawiać większość uszkodzeń w domu. Klej jest bezbarwny oraz elastyczny, w razie potrzeby możemy go pomalować na dowolny kolor. Gdy jego część wypłynie poza spoinę w prosty sposób usuniemy nadmiar bez śladu. W tym celu wystarczy rozgrzać klej i szybko go usunąć.

Pistolet do kleju – sposób użycia

Pistolet do klejenia jest łatwy w obsłudze, dlatego każdy nawet początkujący majsterkowicz da sobie z nim radę. Przed rozpoczęciem prac pistolet należy rozgrzać do odpowiedniej temperatury. Jest to możliwe za pomocą specjalnej grzałki, w którą pistolet jest wyposażony. Wytwarza ona temperaturę 200°C i po załadowaniu kleju do pistoletu jego ciepło automatycznie rozgrzewa klej i zamienia je w gorące spoiwo gotowe do użycia. Aby skleić poszczególne elementy należy nacisnąć spust pistoletu tak, aby z dyszy wypłynął gorący klej. Rozprowadzamy go na pożądane powierzchnię lub elementy i dociskamy lub pozostawiamy, jeśli dokonujemy uszczelniania lub wypełnienia szczelin. Klej pod wpływem ochłodzenia zaczyna zastygać, tworząc bardzo twarde oraz wytrzymałe spoiwo. Pistolet do kleju ułatwia sklejenie nawet w trudnodostępnych miejscach, nie tracimy przy tym czasu na rozdrobnienie kleju i bezpośrednio kontrolujemy proces klejenia i nakładania kleju. Tym samym na bieżąco sprawdzamy ilość nakładanej substancji, co pozwala uniknąć uciążliwych plam czy uszkodzenie powierzchni wokół spoiwa.

Czytaj także  Jak urządzić dziecku pokój?

Dodatkowo pistolet do klejenia jest bardzo poręczny, nie obciąża dłoni i pozwala manewrować podczas klejenia. Najwygodniejsze są pistolety bezprzewodowe, które działają na akumulatory, które przed rozpoczęciem prac należy naładować. Jeśli zdecydujemy się na pistolet do kleju przewodowy pamiętajmy, aby kabel był na tyle długi, aby nie ograniczał naszej pracy. Urządzenia wyposażone są w podporę, gdzie możemy w trakcie przerwy w klejeniu odstawić pistolet. Warto także wiedzieć, jaki wymiar ma średnica otworu na klej w pistolecie, aby zakupiony sztyft z klejem pasował do urządzenia.

Wszechstronne zastosowanie

Nieocenioną zaletą klejenia na gorąco jest bardzo szerokie zastosowania. Możemy w ten sposób kleić przewody elektryczny, telefoniczne i alarmowe, przyklejać płytki ceramiczne i panele podłogowe. Klejenie na ciepło doskonale poradzi sobie także z naprawą mebli, przyklejaniem obić tapicerskich, wyrobem zabawek, ozdób i biżuterii. Klej do pistoletu wykorzystamy również do fugowania, uszczelniania oraz klejenia kartonów i opakowań. Pistolet do kleju posłuży również w czynnościach modelarskich, wykonamy nim także własnoręczne ozdoby na święta.