Pokój dzienny inspiracje
Pokój dzienny

Pokój dzienny inspiracje

Podstawowa zasada przy urządzaniu pokoju dziennego jest bardzo prosta. Chodzi mianowicie o to, aby każdemu domownikowi było w nim przyjemnie spędzać czas. Przebywa się w tym pokoju przez największą część dnia i wieczorem, spożywa posiłki, ogląda telewizję, wypoczywa, podejmuje gości. Najważniejsze jednak, by wnętrze oddawało charakter domowników, nie zaś było efektem stworzonym dla gości.

Pokój dzienny, zasady urządzania

Środek salonu najczęściej „zdobi” telewizor. Może stać na stoliku lub zostać zawieszony na ścianie – na półce lub nodze podporowej. Meble pokojowe trzeba więc ustawić w taki sposób, aby można było siedząc w fotelu lub na kanapie w pobliżu stołu oglądać telewizję.

Stolik kawowy stawiamy raczej w samym sercu pokoju, choć ostatecznie wszystko zależy od warunków przestrzennych i sposobu oświetlenia pokoju. Generalnie przyjęło się, że pokój dzienny powinien mieć powierzchnię 25 m kwadratowych, co jest absolutnym minimum. Najlepiej podzielić go na strefy, tzn. stworzyć część do czytania i oglądania – z kanapą krzesłami lub fotelami, strefę telewizyjną z półeczką na płyty, filmy lub przeznaczoną do użytkowania komputera, biblioteczkę z miejscem na dokumenty, czasopisma, książki, zdjęcia, szafę na rzeczy osobiste, miejsce na tzw. barek i część sypialną.

Czytaj także  Jakie kolory do pokoju dziennego?

Pokój można urządzić łącząc przedmioty użytkowe z elementami jakiejś stylistyki, np. chińskiej, industrialnej, ludowej, egzotycznej itp., jeśli daje to nam komfort i trafia w poczucie estetyki domowników. Jest kilka niepisanych zasad, których zastosowanie pomoże sprawić, by jednocześnie nam i osobom goszczącym w naszym salonie było przyjemnie. Dobrą zasadą jest mieć tylko niezbędną ilość dodatków i akcesoriów, aby nie „zagracać” przestrzeni.

Kolory, kolory i jeszcze raz światło!

Aby uniknąć nudy stawiamy na wizualne kontrasty. Jeśli wybieramy pastelowe odcienie ścian czy mebli, możemy postawić na dodatki w ostrzejszych kolorach. Jeśli natomiast preferujemy barwy ciemne, stawiamy na jaśniejsze dodatki. Kolory możemy pomieszać z podziałem na strefy, np. dwie ściany białe, dwie czarne itp.

Efektownie mogą wyglądać grafiki, drewniane dodatki, kamienne płyty, szklana mozaika, stonowana fototapeta. Dodatki i wzory powinny tworzyć spójny klimat, tzn. pasować do siebie, mieścić się w granicach jednego, spójnego stylu.

Pozytywny efekt daje także dostęp do światła dziennego, zwłaszcza jeśli okna salonu wychodzą na południe lub zachód.