W fabrykach i firmach produkcyjnych wykorzystuje się trwałe spoiwa odporne na działanie różnych czynników. Bez wątpienia należą do nich kleje termotopliwe. Można stosować je zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Czym właściwie są? Czy rzeczywiście są aż tak skuteczne?
Czym są kleje termotopliwe?
Kleje termotopliwe to spoiwa, które nabierają swoich właściwości dopiero pod wpływem wysokiej temperatury. Zwykle kiedy nie są ogrzewane mają stały stan skupienia i nie da się nimi kleić. Dzięki temu, że tylko wysoka temperatura powoduje ich topnienie, mają świetną trwałość. W mniejszych firmach, sklepach i gospodarstwach domowych aplikuje się je za pomocą specjalnych pistoletów, do których wkładane są sztyfty klejące. W dużych fabrykach produkcyjnych wykorzystywane są beczki do podgrzewania kleju. Z tego typu zbiorników odprowadza się go ogrzewanymi wężami. Beczka może być zastąpiona specjalnym urządzeniem z pompami zębatymi, które pełni rolę zbiornika i aplikatora.
Gdzie mogą być wykorzystywane kleje termotopliwe?
Kleje termotopliwe, zwane inaczej klejami hotmelt, wykorzystuje się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach z różnych branż. Wynika to z ich ogromnej uniwersalności. Tego typu spoiwem można bowiem łączyć różne powierzchnie. Pistolety do kleju na gorąco często można spotkać w sklepach, dekoratorniach, pracowniach artystów i kwiaciarniach. Świetnie sprawdzają się bowiem w tworzeniu ozdób, klejeniu kartonowych opakowań, kwiatów, wstążek, czy dekoracji z makaronu. Kleje hotmelt wykorzystywane są także w przemyśle meblarskim. Nadają się one bowiem do klejenia drewna, ceramiki, a nawet szkła. Spotkać je można w firmach budowlanych. Mogą posłużyć do przyklejania ceramicznych płytek lub tapet. Klei się nimi także buty i elementy skórzane.
Jakie są rodzaje kleju hotmelt?
Kleje termotopliwe dzieli się na kilka typów. Do najpopularniejszych należą sztyfty. Stosuje się je w gospodarstwach domowych i mniejszych przedsiębiorstwach. Ich aplikacja odbywa się za pomocą pistoletu z grzałką. W większych fabrykach wykorzystywane są kleje w granulkach lub „poduszkach”. Granulki stosuje się przede wszystkim w produkcji opakowań, przy sklejaniu książek czy papierowych toreb. Kleje w „poduszkach” znalazły zastosowanie w produkcji kopert, przemyśle motoryzacyjnym oraz etykietowaniu. Oba typy kleju są rozpuszczane w dużych aplikatorach. Granulki i „poduszki” są zwykle transparentne lub żółte. Klej termotopliwy w sztyftach można natomiast kupić w kilku kolorach, choć najpopularniejszy z nich to transparentny. Kolorowe laski wykorzystywane są zwykle do celów dekoratorskich ze względu na swoje walory ozdobne. Jednak niektóre barwne kleje mają specjalne zastosowanie, o czym producent powinien poinformować.
Kleje termotopliwe są uniwersalne i bardzo trwałe, dzięki czemu znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Motoryzacja, dekoratorstwo, meblarstwo, produkcja opakowań czy artykułów higienicznych – to tylko niektóre branże, w których wykorzystuje się tego typu spoiwa.