Samodzielne malowanie elewacji
Dom i wnętrze

Samodzielne malowanie elewacji

Elewacja domu jest jego wizytówką, dlatego przykładamy wielka wagę do jej wyglądu. Często decydujemy się na samodzielne malowanie elewacji. Wbrew pozorom nie jest to zajęcie bardzo trudne. Należy się jednak do takiego zadania dobrze przygotować. W ofercie sklepów z materiałami budowlanymi  jest bardzo dużo różnych farb elewacyjnych i wszystkich potrzebnych materiałów.

Od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy prace malarskie musimy zorientować się z jakim podłożem mamy do czynienia. W zależności od tego dobierać będziemy rodzaj farby. Najczęściej farba powinna być tego samego typu co zastosowany tynk. Najlepiej sprawdzić zawczasu informacje na opakowaniu farby, czy nadaje się do konkretnego podłoża. Ponadto należy dobrze obliczyć wymiary  powierzchnio pomalowania, aby oszacować potrzebną ilość farby. Oczywiście potrzebny będzie jeszcze sprzęt malarski oraz materiały do zabezpieczenia stolarki okiennej i drzwiowej, a nawet odpowiednia instalacja, która pozwoli na malowanie na wysokości. Przed malowaniem elewacji musimy jeszcze sprawdzić czy tynk wymaga zagruntowania. Jeśli prognozy pogody są korzystne możemy zaplanować malowanie.

Wybieramy farbę

Tak jak wcześniej już wspominano, wybór farby zależy od rodzaju podłoża. Tynki mineralne malujemy farbami silikatowymi, silikatowo-silikonowymi, akrylowymi, wapiennymi i cementowymi.  Tynki sylikatowe wyłącznie farbami sylikatowymi i sylikatowo-sylikonowymi. Natomiast, na  tynki akrylowe stosujemy farby akrylowe i sylikonowe. Farby silikonowej używamy do podłoża silikonowego.

Czytaj także  Jakie wybrać widelce do spożywania ślimaków?

W przypadku kiedy chcemy przemalować elewację tynk cienkowarstwowy, zazwyczaj stosuje się farbę akrylową oraz farby silikonowe. Kiedy malujemy paroprzepuszczalnymi farbami silikatowymi pokrywamy nie tylko podłoża silikatowe, można je kłaść na podłoża wcześniej niemalowane – tynki mineralne, cementowe i cementowo-wapienne.

Jak malować?

Jeśli pogoda sprzyja, nie pada deszcz lub nie ma mgły możemy przystępować do pracy. Malowanie elewacji należy tak zaplanować, aby praca przy jednej powierzchni została ukończona za jednym razem. Może po skutkować tym, iż ściana będzie pokryta kilkoma odcieniami wybranego koloru farby. Praktyczne jest zaczynanie i kończenie malowania w miejscu naturalnej przerwy, czyli np. na końcu ściany. Najlepiej malować ściany zewnętrzne wałkiem. Za pomocą teleskopowej rączki będziemy mogli pomalować górne części ściany. Wybór wałka zależy od struktury podłoża. Wałki z krótkim włosiem nadają się do struktury równej, natomiast te z długim włosiem przeznaczone są do elewacji o chropowatej fakturze. Naturalnie można również malować pędzlem. Przy dużych powierzchniach przydąć się może pistolet natryskowy.

Malowanie elewacji jest doskonałym sposobem na jej odnowienie. Po zakończeniu prac malarskich piękna elewacja domu będzie cieszyć nas przez kilka lat.