Obecnie istnieje więcej metod ochrony drewna niż jeszcze kilka lat temu. Co więcej, szeroka oferta producentów preparatów zabezpieczających to szlachetne tworzywo sprawia, że konserwacja drewna nigdy dotąd nie była tak łatwa. Jakie są najczęściej stosowane metody jego ochrony?
Lepiej zabezpieczać niż… naprawiać
Nikt z nas nie chce, aby na drewnie pokrywającym ulubioną ławkę lub wiekowy stół rodzinny nagle pojawiły się pęknięcia, bądź nieestetyczne, szare plamy. Warto więc zawczasu pomyśleć o skutecznej konserwacji, aby uniknąć przykrych niespodzianek. A możliwości działania mamy naprawdę wiele. Wystarczy wybrać odpowiedni preparat i samodzielnie zabezpieczyć nim powierzchnię drewna. Jeżeli natomiast nie mamy na to czasu, lub wolimy powierzyć świeżo zakupione deski w ręce ekspertów, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z opcji impregnowania ciśnieniowo-próżniowego lub z impregnacji zanurzeniowej. Obydwie metody zapewnią drewnu trwałość oraz zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zabytkowe meble lub gotowe elementy zakupionej już architektury ogrodowej warto jednak zakonserwować samemu. Pomogą nam w tym preparaty powszechnie dostępne w sklepach budowlanych.
Czym konserwować drewno?
Asortyment produktów chroniących drewno jest szeroki. Należą do nich m.in. oleje, lazury, lakierobejce i emalie. Zadaniem tych preparatów jest nie tylko skuteczne zabezpieczenie drewna, ale również nadanie mu dodatkowych walorów estetycznych. Nasz wybór powinien więc uwzględniać uzyskanie prognozowanego efektu, np. intensywnego koloru błyszczącego na lśniącej warstwie lakieru czy też naturalnego wyglądu olejowanego drewna z wyraźnym rysunkiem słojów i sęków.
Sposoby konserwowania drewna zmieniają się też w zależności od jego stanu. W przypadku wiekowych mebli kuchennych o zniszczonej powierzchni nie ma sensu stosować oleju czy lakierobejcy, które jeszcze bardziej podkreślą niedoskonałości blatów. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast zastosowaniem emalii, która zakryje wszelkie nierówności, smugi i uszkodzenia oraz nada przedmiotowi drugie życie, przywracając mu intensywny kolor.
Oleje sprawdzą się za to w przypadku twardych gatunków drewna, które ze względu na sposób użytkowania wymagają zwiększonej ochrony. Możemy je więc nanieść na schodki przy tarasie, po których często przechodzimy, targając za sobą krzesła lub narzędzia ogrodowe. Oleje zabezpieczą je nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również wilgocią i zmiennymi warunkami pogodowymi. Pomogą także utrwalić kolor, który będzie utrzymywał się na powierzchni drewna latami i nie wyblaknie pod wpływem promieni słonecznych.
Sposobów konserwacji jest wiele, ważne jednak, by ze wszystkich możliwości wybrać najlepszą dla siebie. Uwzględnijmy przy tym miejsce, w którym znajduje się dany przedmiot i związane z nim zagrożenia, tj. ekspozycja na upały i mrozy, a także efekt estetyczny, który pragniemy uzyskać. Dzięki temu zwiększymy trwałość drewna i spotęgujemy swoją satysfakcję wynikającą z przebywania wśród pięknych przedmiotów o szlachetnym wyglądzie.