Sztućce jako ważny element wyposażenia domu.
Kuchnia

Sztućce jako ważny element wyposażenia domu.

Sztućce są niezbędnym elementem wyposażania każdego domu. W domowej kuchni czy jadalni nie może zabrakną łyżek, noży i innych akcesoriów. Pełnią one funkcję użytkową, ale mogą też być piękną dekoracją stołu. Elegancki komplet sztućców to wspaniały prezent, także dla nas samych. Jeśli wybierzmy zestaw dobrej jakości i będziemy odpowiednio dbać o sztućce, posłużą nam przez wiele lat.

Wybieramy sztućce

Kiedy decydujmy się na zakup sztućców, pamiętajmy, że będą nam służyły wiele lat. Warto więc wybrać te dobrej jakości, które mogą być droższe. W tym wypadku duża oszczędność nie jest wskazana. W sklepach znajdziemy sztućce o różnych kształtach i zdobieniach, więc dopasujemy je do zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Musimy także zastanowić się, czy potrzebny nam komplet na 6 czy na 12 osób. W większych zestawach zazwyczaj znajdziemy dodatkowe elementy, na przykład widelczyki do ciasta. Poza tym, są sprzedawane w komplecie z elegancką walizką czy kasetkę, więc można je bezpiecznie przechowywać w szafie. Jeśli planujemy założenie rodziny lub lubimy organizować w domu różne przyjęcia, to warto od razu postawić na bogatszy zestaw sztućców.

Sztućce z różnych materiałów

Na rynku dostępne są sztućce wykonane ze stali nierdzewnej, które zawierają w swoim składzie minimum 10,5 procent chromu oraz dodatek niklu. Im wyższy procent zawartości niklu, tym większa wytrzymałość sztućców na zarysowania. W sklepach znajdziemy także sztućce ze stali polerowanej,

Czytaj także  Ziele angielskie przyprawa - właściwości, wartości odżywcze

która jest podatna na zabrudzenia i zarysowania, a także ze stali szczotkowanej, na której rysy są mniej widoczne. Jeśli zależy nam na tym, by sztućce były odporne na korozje i zniszczenia, kupmy

polerowane sztućce o zawartości 18 procent chromu i 10 procent niklu.

Jak trzeba dbać o sztućce?

Aby sztućce jak najdłużej wyglądały dobrze, musimy odpowiednio o dnie dbać. Najlepiej myć je ręcznie, co pozwoli utrzymać ich piękny wygląd na dłużej. Raz w roku trzeba wypolerować je środkiem do czyszczenia stali, co zapobiegnie ich rdzewieniu. Po każdym umyciu sztućce należy starannie wytrzeć. Jeśli myjemy je w zmywarce, pamiętajmy o tym, by przed umieszczeniem ich w komorze, dokładnie je opłukać. Nie należy wkładać do pojemnika zbyt dużej ilości sztućców. Proszek czy tabletka, której używamy do mycia, nie powinny mieć styczności ze sztućcami. Kiedy zmywarka zakończy zmywania, otwórzmy ją i wypuśćmy parę. Jeśli sztućce są wilgotne, wytrzyjmy je do sucha. Te zabiegi sprawią, że będą gładkie i lśniące.

Sztućce są potrzebne w każdym domu i stanowią istotny element jego wyposażanie. To właśnie takie drobiazgi, jak ładna łyżeczka czy widelec, mają wpływ na to, że pani domu jest uważana za prawdziwą królową domu, która wie o tym, że diabeł tkwi w szczegółach.

Czytaj także  Jak wyglądają sztućce dla dzieci ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *