Taras. Co warto o nim wiedzieć?
Porady remontowe

Taras. Co warto o nim wiedzieć?

W większości współczesnych projektów domów znajduje się taras. Może on pełnić funkcję jadalni, letniego salonu, a nawet kuchni czy bawialni. Z tarasu blisko jest do domu oraz do ogrodu – stanowi on płynne przejście między tymi dwoma miejscami. Planując urządzenie tarasu, należy szczególną uwagę zwrócić na wybór nawierzchni. Kiedy sprawdzą się cegły podłogowe, a kiedy warto postawić na drewno egzotyczne? Na co zwrócić uwagę, wybierając podłogę na taras?

Jakie materiały sprawdzą się na tarasie?

Wybierając podłogę na taras, trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest on zadaszony oraz jaka jest forma zadaszenia. Przy całkowicie wysuniętym okapie lub odrębnym dachu podłoga jest znacznie mniej narażona na opady, szczególnie jeśli po bokach umieszczone są pergole lub balustrady. Na tarasie położonym od zachodu lub południa podłoga szybciej wysycha, ponieważ dociera do niej dużo słońca. Najlepiej sprawdzają się tam nawierzchnie z kamienia, np. marmuru, wapienia, piaskowca, bruku klinkierowego czy kamienia naturalnego. Świetnie będą tam wyglądać również cegły podłogowe.

Na zadaszonym tarasie można też ułożyć płytki gresowe. Pozwalają one na tworzenie różnych wzorów. Należy jednak pamiętać, aby wybrać materiał odporny na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Płytki gresowe mają dobre właściwości antypoślizgowe – najlepsze są pod tym względem płytki z rowkami, nazywane przez producentów stopnicami, które skutecznie minimalizują ryzyko poślizgu.

Czytaj także  Czy wiesz, jak używać kleju na gorąco? Poznaj 5 najciekawszych faktów

Bardzo popularnym materiałem, z którego wykonywane są podłogi na tarasie, jest kostka betonowa. Można ją ułożyć bezpośrednio na gruncie, ale podłoże należy odpowiednio przygotować, aby uniknąć w przyszłości przerastania chwastami lub zapadania. Fugi między kostkami betonowymi wypełnia się piaskiem lub miałem bazaltowym.

Płyty betonowe pasują do domów urządzonych w stylu modernistycznym. Minimalistyczna podłoga na tarasie podkreśla nowoczesną architekturę budynku. Największą popularnością cieszą się płyty w naturalnym, szarym kolorze. Układa się je tak samo jak kostkę betonową.

Jakie drewno nadaje się na taras?

Podłogę na tarasie można wykonać także z drewna. Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe są deski tarasowe z drewna egzotycznego. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ zawierają dużo garbników nadających im twardość. Deski z drewna egzotycznego montuje się na odpowiednio przygotowanym, utwardzonym podłożu. Może to być wylewka betonowa, płyty chodnikowe czy słupki betonowe. Do wyboru są deski w różnych kolorach i z różnym układem słojów.

Materiałem, który doskonale sprawdzi się na tarasie, są deski kompozytowe. Są efektowne, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a do tego nie trzeba ich impregnować ani malować. Deski z kompozytu na taras powinny być antypoślizgowe. Ich wadą jest mniejsza odporność na zarysowania i odbarwienia niż płytki gresowe.

Czytaj także  Zakup mieszkania od dewelopera-poradnik od a do z

W sprzedaży są także całe systemy tarasowe, w skład których wchodzą zarówno deski, jak i legary, maskownice czy łączniki pozwalające na łączenia bez widocznych wkrętów. Planując taras z desek, należy zamówić wszystkie elementy od jednego producenta, ponieważ znacznie ułatwi to montaż.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *