Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój dom wyróżniał się na tle pozostałych, to warto zastanowić się nad oryginalnym wykończeniem elewacji. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku byłby wybór tynku mozaikowego. Bez dwóch zdań jest on jednym z najbardziej efektywnych, a dodatkowo posiada dużą liczbę walorów technicznych. Doskonale sprawdzi się również wewnątrz budynku.
Właściwości tynku mozaikowego
Ten rodzaj tynku wyróżnia się od pozostałych przede wszystkim za sprawą swojego wyglądu. W swojej strukturze posiada on wypełniacze mineralne w postaci kolorowych małych kamyczków. Są one spojone za pomocą żywicy, dzięki czemu tynk sam w sobie jest bardzo elastyczny. Jego powłoka charakteryzuje się też dużą trwałością i wytrzymałością – jest niewrażliwa na tarcie i szorowanie. Niebywałym atutem jest także odporność tynku mozaikowego na czynniki atmosferyczne.
Tynk mozaikowy jest przede wszystkim tynkiem dekoracyjnym. Doskonale sprawdzi się nie tylko jako część elewacji, ale może stanowić również idealne wykończenie łazienki bądź kuchni. Minusem tego rodzaju tynków jest ich niska paroprzepuszczalność. Powinno się więc unikać jego nakładania w miejscach szczególnie zagrożonych na oddziaływanie wilgoci.
Jak samodzielnie położyć tynk mozaikowy?
Nie musisz posiadać żadnych specjalnych umiejętności, aby samodzielnie przyozdobić mozaiką swoją elewację. Aby tynk dobrze się prezentował, ściana musi zostać odpowiednio przygotowana przed jego nałożeniem. Pożądany efekt uda nam się osiągnąć wyłącznie jeśli tynk będzie miał zapewnione trwałe podłoże, idealnie osuszone i gładkie. Wszelkie pęknięcia w elewacji spowodują większe zużycie materiału, a co za tym idzie – również wzrost kosztów. Ściana powinna być dokładnie obmyta z wszelkich zabrudzeń. Optymalna temperatura przy nakładaniu tynku na elewację to mniej więcej 15 stopni Celsjusza. Niższa bądź wyższa temperatura może spowodować jego pęknięcia.
Masa tynkarska musi zostać dokładnie wymieszana przed jej nałożeniem. Nakładanie musi następować w sposób sprawny, tak, aby poszczególne elementy połączyły się ze sobą kiedy będą jeszcze mokre. Kiedy tynk już się ze sobą zwiąże, to nie będziemy mogli już zbytnio niczego zrobić. Każda próba poprawki spowoduje wyłącznie nieestetyczne zgrubienia na elewacji, powstaną też wyraźnie widoczne ślady łączeń, które zepsują końcowy efekt.
Jeżeli boisz się, że mimo wszystko nie dasz sobie rady z takim zadaniem, to zawsze możesz zaprosić do siebie ekipę remontową. Musisz jednak liczyć się z tym, że koszty tego przedsięwzięcia wzrosną wówczas kilkukrotnie.