Typy wózków na odpady
Czystość i higiena

Typy wózków na odpady

Produkujemy zwały śmieci. Na szczęście część z nich się rozkłada, a inne można powtórnie przetwarzać, odzyskując surowce. Żebyśmy w tych śmiech nie utonęli trzeba je segregować. Pomóc nam w tym mogą odpowiednie akcesoria. Jakie więc wybrać, by segregowanie stało się łatwe i wręcz naturalne?

Segreguj śmieci

Unijne dyrektywy narzucają państwom obowiązek recyclingu śmieci. By wypełnić przepisy trzeba rozdzielać odpady na te, które ulegną biodegradacji i te, z których można odzyskać surowce. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy każdy z nas, we własnym domu, będzie śmieci segregować.
Przyzwyczailiśmy się, że odpadki po prostu wrzucamy do wiaderka. Wszystkie i jak leci. Stąd wyrobienie w sobie nawyku oddzielania szkła, papieru, metalu i plastiku nie jest łatwe. Nie pozostaje jednak nam nic innego, jak zwyczajnie się tego nauczyć. Żeby ułatwić sobie codzienność, trzeba się zaopatrzyć w osobne pojemniki, a później dbać, by domowe odpady trafiły do odpowiednich kontenerów. Resztą zajmą się służby komunalne. Producentem śmieci są nie tylko gospodarstwa domowe. Mnóstwo śmieci i odpadów powstaje w przemyśle, hotelach czy szpitalach. W tych ostatnich odpady muszą być szczególnie zabezpieczane. Regulują to przepisy sanitarne.

wozek-odpady-smieci
Wózek na odpady. Źródło : https://www.ole.pl/category/sprzet-do-sprzatania-wozki-do-sprzatania

Wózki i wózeczki

By segregacja była skuteczna niezbędne są odpowiednie pojemniki. Najczęściej są one zaopatrzone w kółka, ułatwiające przemieszczanie. Rodzaj pojemników dobiera się w zależności od specyfiki odpadów. Są więc na rynku pojemniki z twardego tworzywa, z przykrywami. Niektóre, poza kółkami posiadają też pokrywy uwalniane pedałem. Twarde pojemniki często wypełnia się workami z grubej folii, których brzegi zabezpieczają dodatkowe ramki. Rolę wózków na odpady z powodzeniem mogą spełniać stelaże, do których montuje się worki . Tego typu pojemniki pozostawać mogą otwarte albo mieć przykrywy, które otwiera się za pomocą przycisku. Zwiększa to higieną pozbywania się odpadów. Jako, że jest obowiązek rozdzielania śmieci, to praktyczne jest stosowanie kilku pojemników osadzonych w jednej ramie. Są także stelaże na kilka worków. U dołu ponad kółkami są zamontowane podstawki zmniejszające ryzyko przypadkowego rozerwania worków. Dostępne są także stelaże, na których można ustawić pojemniki z twardego plastiku. Niektóre wózki mieszczą dwa, a nawet cztery pojemniki.

Czytaj także  Jak prawidłowo zdezynfekować dłonie?

Pojemniki na śmieci można kupić w kilku kolorach, oznaczających rodzaj odpadów. Do niebieskich wrzuca się papier, żółte oznaczają plastik, aluminium i inne metale, białe i zielone są przeznaczone na szkło (białe i kolorowe). Te wszystkie pomysłowe rozwiązania służą jednemu – segregacji. Bez rozdzielania, utylizacji i recyklingu śmieci nas po prostu zaleją.