Wentylatory, najlepsze firmy
Dom i wnętrze

Wentylatory, najlepsze firmy

Głównymi zadaniami wentylatorów jest wydajne odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. W powietrzu tym znajduje się para wodna, zarodki grzybów oraz pleśni. Warto więc inwestować w wentylatory najlepszych firm, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza we wnętrzu mieszkalnym, publicznym czy też w miejscu pracy.

Wentylatory – podstawowe urządzenia zapewniające wentylację mechaniczną

Generalnie praca urządzenia wentylacyjnego polega na generowaniu przepływu powietrza w konkretnym kierunku zgodnie z wymaganą dokładnością (jest to określona ilość powietrza przepływająca w danej jednostce czasu). Można więc powiedzieć, że wentylatory to pewnego rodzaju sprężarki zwiększające energię kinetyczną powietrza. Nadają mu odpowiednią prędkość oraz wymuszają ruch we właściwym kierunku. Energia jest uzyskiwana przez wentylatory przy wykorzystaniu pracy silnika elektrycznego, w związku z tym sprzęt taki musi być zgodny z wymaganiami dotyczącymi urządzeń elektrycznych. Sprawą kluczową jest stopień ochrony IP. Wymagany stopień to IP4 (ochrona przed rozbryzgiwaną wodą) lub IP5 (ochrona przed strugą wody). Oprócz tego wentylatory najlepszych producentów są wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed porażeniami drugiego stopnia, więc stosowanie uziemienia nie jest konieczne.

Rodzaje wentylatorów

Generalnie wentylatory dzieli się na różne typy ze względu na konstrukcję i ich przeznaczenie. Są to silnie powiązane czynniki. Na przykład wentylator kanałowy powinien przetaczać powietrze o dużym ciśnieniu. Do takich zastosowań nadaje się wentylator odśrodkowy. Urządzenia wentylacyjne można podzielić na kilka typów pod względem ich konstrukcji:

  • Osiowe (śrubowe) – ich zadaniem jest przetłaczanie powietrza o niskim ciśnieniu. Zwykle wykorzystywane są jako urządzenia ścienne i sufitowe w miejscach, w których powietrze ma krótką drogę do przebycia.
  • Odśrodkowe (promieniowe) – głównym zadaniem, jakie spełniają te wentylatory jest przetłaczanie dużej ilości powietrza pod dużym ciśnieniem. Są idealne do zastosowań kanałowych. Łopatki wirnika rozrzucają powietrze i kierują je do wylotu.
  • Urządzenia wentylacyjne o przepływie mieszanym – są idealne do stosowania w długich kanałach wentylacyjnych charakteryzujących się niewielkimi spadkami.
Czytaj także  Jak bezpiecznie lakierować meble ogrodowe

Istnieje też drugi podział wentylatorów ze względu na miejsce montażu

  • Ścienne i sufitowe – jak sama nazwa wskazuje, wentylatory takie są montowane bezpośrednio na ścianach lub sufitach i pełnią rolę elementów wentylacji miejscowej. Są to urządzenia o małej wydajności i uzupełniają wentylację grawitacyjną.
  • Kanałowe – są one instalowane w okrągłych kanałach. Posiadają dużą wydajność i stanowią alternatywę dla wentylacji naturalnej. Nawet po wyłączeniu urządzenia, zapewniony jest skuteczny, grawitacyjny przepływ powietrza.
  • Wentylatory dachowe – są montowane na wylotach przewodów wentylacyjnych znajdujących się na dachach. Wyciągają powietrze zewnętrzne oraz wykorzystują zewnętrzne warunki do zwiększenia wydajności wentylacji.

Urządzenia najlepszych producentów, takich jak na przykład Wentech, Owent, Went-Dom i innych renomowanych firm charakteryzują się nie tylko wydajnym działaniem, ale również estetycznym wyglądem i solidnym wykonaniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *