Różnego rodzaju kleje, w tym kleje termotopliwe, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Klejenie to jedna z najstarszych technik łączenia ze sobą materiałów, a ludzie od wieków wykorzystują spoiwa, by trwale połączyć ze sobą różne elementy. Obecnie stosowane systemy klejenia są tak mocne, że często zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie. Jednym z często stosowanych są kleje poliuretanowe.
Systemy klejenia stosowane w przemyśle
Kleje są tak powszechnie stosowane w przemyśle, że trudno znaleźć produkt, przy którego produkcji nie zastosowano choćby jednego rodzaju kleju. Różnorodność dostępnych na rynku klejów o różnym zastosowaniu, pozwala dobrać odpowiednie spoiwo. Kleje są stosowane do przyklejania etykiet na butelki, montaż w budownictwie oraz w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Nowoczesne systemy klejenia, w których stosuje się kleje strukturalne, zastępują połączenia innego rodzaju, choćby nity. Połączenia są trwałe i niezawodne, więc specjalne spoiwa stosuje się nawet do mocowania łopat wirnika w turbinach wiatrowych. Obecnie najczęściej używa się klejów wykonanych na bazie winyli. Produkcja klejów z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł surowców i uniezależnienie od produktów ropopochodnych ma znaczenie w poprawieniu bilansu emisji dwutlenku węgla. Szerokie zastosowanie znajdują także kleje termotopliwe i reaktywne. Te pierwsze nie mają negatywnego wpływu na środowisko, a otrzymuje się je ze skrobi, soi oraz z olejów roślinnych.
Czym są kleje poliuretanowe?
Kleje poliuretanowe często wchodzą w skład specjalistycznych systemów klejenia. Wyróżnia się jedno- i dwuskładnikowe spoiwa tego typu. Kleje jednoskładnikowe zwiększają swoją objętość i tworzą elastyczną spoinę. Znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju pracach wykończeniowych. Powszechnie stosuje się je do przyklejania materiałów termoizolacyjnych, na przykład styropianu. Jednoskładnikowe kleje poliuretanowe to często także kleje termotopliwe,
które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 110˚C. Po nałożeniu kleje termotopliwe szybko się ochładzają, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Takie systemy klejenia znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż gwarantują stabilność i trwałość, a dodatkowo są bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi. Kleje termotopliwe służą także do przyklejania fornirów o dużej powierzchni oraz elastycznego i wytrzymałego wypełniania otworów po sękach. W zastosowaniu przemysłowym nakłada się je za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach. Klejem poliuretanowym dwuskładnikowym można sklejać zarówno duże, jak i średnie elementy drewniane. Oprócz tego klej dwuskładnikowy wykorzystuje się w przypadku złącz jak i elementów filtrów itp.
Kleje poliuretanowe nie tworzą przebarwień, a zatem ich zastosowanie nie stanowi zagrożenia dla zmiany właściwości przyklejanego elementu. Szerokie zastosowanie tego typu spoiw sprawia, że są wykorzystywane w wielu systemach klejenia.