Kleje termotopliwe cieszą się coraz większym uznaniem w gospodarstwach domowych i jednocześnie szturmem zdobywają nowe gałęzie przemysłu. Ich szerokie zastosowanie cieszy się uznaniem w przemyśle samochodowym, jak również w mniej oczywistym rynku spożywczym.
Właściwości i zastosowanie
Powszechne kleje termotopliwe (http://www.buehnen.pl/kleje), dostępne na rynku detalicznym charakteryzują się temperaturą topnienia w granicach 180 do 200 stopni Celsjusza. Stosowane są do klejenia wszystkich rodzajów powierzchni i materiałów oprócz gipsu i cementu. Kleje termotopliwe stosowane w przemyśle różnią się przede wszystkim głównym składnikiem, a mianowicie polimerami. Różnice te powodują, że ich temperatura topnienia jest różna i stosowane są do określonych materiałów i powierzchni. Wyspecjalizowane kleje są zdecydowanie droższe dlatego nie są tak powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych. Mimo wszystko proces klejenia we wszystkich klejach termotopliwych przebiega podobnie. Po otrzymaniu odpowiedniej temperatury klej zaczyna płynąć, to moment w którym możemy rozpocząć etap klejenia. Po nałożeniu warstwy kleju na powierzchnie, które chcemy skleić przystępujemy do etapu ściskania. W tym czasie następuje obniżenie temperatury kleju, krzepnięcie i nasze powierzchnie są sklejone.
Cała siła w adhezji
Kleje termotopliwe to szczyt inżynierii cząsteczkowej, która nadal jest rozwijana. Głównym zjawiskiem, które wpływa na jakość i trwałość klejenia to adhezja. Adhezja to siła łączenia dwóch warstw klejonego materiału bez ingerencji na łączone materiały. Mówiąc prościej, adhezja to rodzaj oddziaływań międzycząsteczkowych klejonych materiałów bez udziału reakcji chemicznych. Zjawisko to jest nieustannie badane, dzięki temu rynek klejów termotopliwych ciągle się rozwija i zdobywa nowe uznanie w nowych gałęziach przemysłu. Oprócz nowych możliwości, klejenia rzeczy dotąd nie możliwych do łączenia ze sobą, kleje termotopliwe maja tą zaletę, że ich stosowanie jest wyjątkowo proste i czyste, a nadmiary można łatwo zebrać. Dużą zaletą klejów termotopliwych jest ich plastyczność również w formie użytej. Dzięki temu zyskują one przewagę nad gwoździami i śrubami.