Wyroby ze srebra – niech zabłyszczą na Twoim stole
Dom i wnętrze

Wyroby ze srebra – niech zabłyszczą na Twoim stole

Kiedy myślimy o wyrobach ze srebrach wchodzących w skład zastawy stołowej, z pewnością na myśl przychodzą nam stoły arystokracji, które kojarzą nam się z elegancją. Do dzisiaj przedmioty tego typu są dumą ich właścicieli i są używane tylko podczas wizyt ważnych gości. Wyroby ze srebra są bowiem swoistą biżuterią dla stołu, a domowi dodają splendoru.

Elegancja wyrobów ze srebra

Srebrne sztućce to wyraz elegancji. Kiedyś bywały tylko w domach bardzo bogatych ludzi, a traktowano ja jako swoistą lokatą i zabezpieczenie kapitału. Łyżki i widelce ze srebra były oznaką dobrobytu i niektórzy panowie, co dzisiaj wydaje nam się co najmniej dziwne, nosili je u pasa. Wyroby ze srebra podawano do posiłku dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku, gdy stały się bardziej powszechne. Były traktowane z dużą ostrożnością ze względu na ich urodę i walory użytkowe. Srebra stołowe bowiem nie zmieniały smaku potraw tak, jak robiły to naczynia cynowe. Do dzisiaj wyroby ze srebra używane są tylko na wyjątkowe okazje.

Platery jako srebro dostępne dla wszystkich

W XIX wieku nastąpił rozwój platernictwa, czyli sztuki powlekania metali srebrem. Było to rewolucyjne wydarzenie w historii złotnictwa. Naczynia i sztućce wyglądające jak wyroby ze srebra były o wiele tańsze od swoich srebrnych odpowiedników. Były dostępne dla mniej zamożnych ludzi. Pierwsze platery były pokryte grubą warstwą kruszcu i miały wagę zbliżoną do produktów ze złota i srebra. Te o najlepszej próbie były wykonywane z dbałością o szczegóły i miały ładne wzornictwo. Firmy, które przodowały w produkcji naczyń stołowych ze srebra, a później wyrobów platerowanych, do dzisiaj je produkują, często z wykorzystaniem tej samej technologii.

Czytaj także  Malowanie elewacji – jaka farba?

Kupujemy biżuterię na stół

Jeśli marzymy o wyrobach ze srebra, możemy kupić antyki. Z pewnością na targach staroci znajdziemy piękne modele. Kupując stare srebra, zwróćmy uwagę, czy nie są za bardzo uszkodzone i czy nie brakuje żadnej z części. Jeśli kupujemy stare platery, sprawdźmy, czy sztućce dobrze leżą w dłoni, a przedmioty są dobrze zachowane. Przetarta warstwa srebra na wazonach czy tacach tylko dodaje im uroku i nie będzie przeszkadzać w użytkowaniu. Jeśli kupujemy srebrzone sztućce czy naczynia, które będą miały kontakt z jedzeniem, przedmioty te musimy poddać renowacji.

Wyroby ze srebra i platery we współczesnym wnętrzu

Platerowe lub srebrne cukiernice i serwisy do kawy są wyjątkową ozdobą każdego wnętrza, a sprawdzą się zwłaszcza w stylizowanej jadalni. W eleganckim salonie pięknie będą wyglądały platerowane ramki na zdjęcia. Sztućce i naczynia tego typu dodadzą szyku każdej jadalni.

We współczesnym mieszkaniu trudno przywrócić splendor dawnych arystokratycznych domów. Za sprawą wyrobów ze srebra możemy wprowadzić do mieszkania nieco szyku i elegancji.