Zdrowy dom – czyli jaki?
Dom i wnętrze

Zdrowy dom – czyli jaki?

Wzrastająca świadomość ekologiczna sprawia, że poszukujemy rozwiązań nie tylko w pełni komfortowych, ale także mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Takimi metodami są budowane nowoczesne domy. Stosuje się w nich system wentylacji mechanicznej z urządzeniami do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperatorami, który zapewnia sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę. Na czym polega ten system wentylacji? Czy warto kupić rekuperatory Wanas?

Na czym polega koncepcja zdrowego domu? Czy pasują do niej rekuperatory Wanas?

Realizacja koncepcji zdrowego domu rozpoczyna się już na etapie projektowania budynku, który przede wszystkim ma być energooszczędny, ale nie może powodować niekorzystnego mikroklimatu – przypominają specjaliści z Klima sky.

Zdrowy budynek to taki, w którym od początku umiejętnie połączono trzy zasadnicze cele: energooszczędności, zdrowia i ekologii. Decydując o wielkości domu, należy uwzględniać liczbę mających w nim zamieszkać osób. Oprócz tego warto również brać pod uwagę ich wiek, styl życia oraz stan zdrowia i możliwości ruchowe. W nowoczesnym budownictwie tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie zawsze okazuje się wystarczająca, a przecież jakość powietrza, którym oddychamy, ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie. W powietrzu mogą znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia generowane samoistnie, przez zastosowane materiały budowlane lub przez nas samych. W bardzo szczelnych domach powinno się instalować wentylację mechaniczną. Tego rodzaju systemy nie tylko przyczyniają się do poprawy jakości powierza wewnętrznego, ale również dają możliwości poczynienia określonych oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń.

Czytaj także  Malowanie elewacji – jaka farba?

Na czym polega praca rekuperatorów Wanas?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorami, potocznie nazywana rekuperacją, wymusza proces wymiany powietrza w pomieszczeniach. Proces nawiewania z zewnątrz i wywiewania powietrza na zewnątrz budynku przebiega równocześnie, w sposób kontrolowany. Znaczna część energii cieplnej jest odzyskiwana. Sercem systemu rekuperacji są rekuperatory. Wewnątrz tego typu urządzeń jest wymiennik o specjalnej konstrukcji, która odpowiada za wywiewanie przez ściany specjalnych płyt powietrza przekazującego energię cieplną. Ciepłe wywiewane powietrze nagrzewa płyty wymiennika, a następnie powietrze nawiewane ogrzewa się od nich. Producenci wymienników stosują różne rozwiązania, by skala odzysku była jak największa.

W rekuperatorach Wanas stosuje się kasetowe filtry węglowe G4, które można wymiennie stosować ze standardowymi filtrami M5. Zadaniem filtrów z włókniną węglową jest redukcja zapachów, węglowodorów oraz związków organicznych pochodzących z zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz budynku. Filtry węglowe świetnie sprawdzają się w okresie grzewczym, gdyż zatrzymują nieprzyjemne zapachy.

Rekuperatory Wanas zapewniają komfort dzięki stałej wymianie powietrza, a ich użytkownicy chwalą także efekt chłodzenia latem. Wentylowany w ten sposób dom jest czysty i energooszczędny i świetnie wpisuje się w ideę zdrowego domu.