Czym pomalować meble dla dziecka?
Pokój dzienny

Czym pomalować meble dla dziecka?

Malowanie mebli przeznaczonych do pokoju dziecięcego to prawdziwe wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do malowania mebli. Jednak nie każdy z nich jest odpowiedni do mebli przeznaczonych dla dzieci. Czy wiesz czym pomalować meble dla dziecka?

Normy prawne dotyczące preparatów do malowania mebli dla dzieci

Wiele preparatów do malowania zawiera substancje toksyczne. Długotrwałe oddziaływanie tych substancji na dziecko może powodować reakcje alergiczne, astmę, choroby układu nerwowego, a nawet nowotwory. Odpowiednio dobrane produkty do malowania zapewnią twojemu dziecko nie tylko piękną, ale także zdrową przestrzeń do nauki, zabawy i odpoczynku.

Jakich substancji nie powinny zawierać wyroby stosowane do malowania przedmiotów dla dzieci określają dwie normy: PN-EN-71-9Bezpieczeństwo zabawek. Organiczne związki chemiczne” i PN-EN 71-3Bezpieczeństwo zabawek. Migracja określonych pierwiastków„. Producenci produktów do malowania przeznaczonych do mebli dziecięcych są zobowiązani do przestrzega zapisów tych norm. Warto zwrócić uwagę, czy producent informuje o tym na opakowaniu.

Farby do mebli dziecięcych

Lakier czy farba – co wybrać do malowania?

Do malowania mebli dla najmłodszych polecane są wodorozcieńczalne emalie i lakiery. Do ich stosowania nie są potrzebne toksyczne rozpuszczalniki – wystarczy zwykła woda. Preparaty te są szybkoschnące, łatwe w użyciu i całkowicie bezpieczne. Dodatkowo podczas ich używania nie musisz zmagać się z dokuczliwym, intensywnym zapachem, gdyż są całkowicie bezwonne.

Czytaj także  Jakie kolory do pokoju dziennego?

Do wyboru mamy malowanie farbą albo lakierowanie mebli. Lakierowanie mebli doskonale zabezpiecza ich powierzchnię, podkreślając naturalną barwę i strukturę drewna, ale nie nada ulubionego przez dziecko koloru. Doskonale sprawdzą się do mebli, które nie muszą być kolorowe takich jak kołyski czy łóżeczka. Lakiery wodne nie wsiąkają w malowaną powierzchnię dzięki czemu są bardzo wydajne. Lakierowanie tymi preparatami nie wymaga dużo czasu i umiejętności – nawet dla zupełnego laika jest to praca, z którą upora się w jeden dzień.

Wśród farb akrylowych natomiast możemy przebierać w całej palecie barw, dlatego doskonale sprawdzą się do dziecięcych szaf i komód oraz innych mebelków, którym przyda się odrobina koloru. Przed malowaniem dobrym rozwiązaniem jest nałożenie warstwy podkładu (zwłaszcza, że farby wodorozcieńczalne mają niższą trwałość od swoich toksycznych kuzynek), a następnie dwóch albo trzech warstw farby akrylowej w wybranych kolorze, w zależności jak silne krycie drewna chcesz uzyskać. Natomiast efekt lekkiej mgiełki farby otrzymasz poprzez rozcieńczenie jej większą ilością wody. Można połączyć opisane powyżej opcje lakierując pomalowaną wcześniej farbą powierzchnię. Lakier nie tylko dodatkowo zabezpieczy, ale także nada powierzchni połysk, ponieważ farby akrylowe mają zwykle matowa, półmatowe lub satynowe wykończenie. Nie jest to jednak krok konieczny.

Czytaj także  Pokój dzienny inspiracje

Tak pomalowane meble zachwycą Twoją pociechę, a tobie dadzą pewność, że będzie spędzała czas w wolnych od toksyn warunkach.