Jak wykonać efekty dekoracyjne na ścianie?
Pokój dzienny

Jak wykonać efekty dekoracyjne na ścianie?

Jednobarwne ściany już dawno odeszły do lamusa. Malowanie ścian w dwóch kolorach wciąż wygląda dobrze, ale jest na tyle powszechnie stosowane, że nie robi już na nikim wrażenia. Chcesz wyczarować naprawdę oryginalne ściany, których pozazdrości Ci każdy gość przekraczający próg Twojego domu? Postaw na efekty dekoracyjne!

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą ci oryginalnie udekorować ściany. Do wyboru masz farby dekoracyjnestrukturalne bądź laserunkowe, a także specjalne lakiery do dekoracji. Dzięki nim bez problemu poradzisz sobie z dekoracyjnym malowaniem ścian, nawet jeśli robisz to po raz pierwszy.

Oryginalna faktura ścian

Oryginalną fakturę na ścianach stworzysz przy pomocy farb strukturalnych bądź fakturowych. Są to drobnoziarniste masy, które możemy dowolnie modelować zanim zaschną. Do rzeźbienia w tych farbach wybranej faktury stosuje się specjalne narzędzia takie jak różne wałki, szpachelki, grzebienie i gąbki. Produkty doskonale imitują na ścianach takie tworzywa jak na przykład dżins, skóra, cegiełki, metal czy też piasek. Pozwalają także na tworzenie rożnych rysunków i wzorów. Dodatkowym atutem tych farb jest to, że pozwalają na wyrównanie zniszczonej powierzchni ściany.

Czytaj także  Czym pomalować meble dla dziecka?

Farby dekoracyjne

Połysk i głębia koloru

Do pogłębienia koloru pomalowanych już wcześniej ścian, a także nadania im połysku stosuje się farby laserunkowe. Są to półprzezroczyste lazury i bejce. Pozwalają na uzyskanie efektu przecierki. Ściana pokryta tymi farbami w zależności od kąta padania promieni świetlnych może mienić się na różne odcienie: złoto-srebrny, miedziano-turkusowy, czerwono-zielony, niebiesko-żółty lub fioletowo-zielony. Farby laserunkowe stosuje się zazwyczaj na wybrane fragmenty ścian w celu podkreślenia wzorów, rzadziej na całe ściany. Dla najlepszego efektu lazura lub bejca powinna być o dwa tony ciemniejsza od farby stanowiącej podkład. Im większa różnica między kolorem tych dwóch farb, tym intensywniejszy efekt dekoracyjny.

Spękane ściany

Spękane ściany wyglądają bardzo efektownie. Uzyskanie takiego efektu nie jest trudne, ale dość czasochłonne, ponieważ wymaga kilku etapów pracy. Najpierw na pomalowaną uprzednio kolorem podkładowym ścianę, nakładamy specjalny lakier do spękań. Po wysuszeniu warstwy lakieru, maluje się ścianę farbą akrylową o kolorze kontrastującym z barwą stanowiącą podkład. Efekt spękań potęgujemy nakładając grubszą warstwę farby wierzchniej. Na zakończenie nakładamy lakier akrylowy, który dokładnie zabezpieczy ścianę.

Lakierowy czar

Inny lakier dekoracyjny posłuży do nadania ścianie opalizującego blasku. Jest to lakier o półmatowym wykończeniu wzbogacony drobinkami brokatu w kolorze srebrnym, złotym lub we wszystkich barwach tęczy. Efekt ten szczególnie polecany jest do rozjaśnienia ścian w ciemnym kolorze. Lakier powinno nanosić się na ściany pomalowane wcześniej gładkimi albo strukturalnymi farbami akrylowymi. Jeśli posiadasz zwykły lakier akrylowy, możesz pokusić się o małe DIY i stworzyć lakier ozdobny, dosypując do niego wybrany brokat.

Czytaj także  Pokój dzienny inspiracje