Jak wygląda drewno impregnowane?
Porady remontowe

Jak wygląda drewno impregnowane?

 

Drewno impregnowane zachowuje swoje właściwości na lata. Jest zabezpieczone przed szkodnikami, pleśnią wywoływaną przez grzyby, a także niekorzystne czynniki atmosferyczne takie jak wilgoć, wiatr czy promieniowanie UV. Drewno impregnowane różni się od niezabezpieczonego nie tylko odpornością na szkodliwe warunki, ale i wyglądem. Jak zatem wygląda drewno impregnowane?

Jak odróżnić drewno impregnowane od drewna niezabezpieczonego?

Kiedy jesteśmy w markecie budowlanym drewno impregnowane z reguły można odróżnić od drewna niezabezpieczonego w bardzo łatwy sposób. Są one impregnowane przy pomocy środka z barwnikiem. Najczęściej koloru zielonego lub niebieskiego. Jednak nie jest to regułą. Są na rynku dostępne preparaty o innych kolorach oraz środki bezbarwne, które mogą delikatnie przyciemnić kolor drewna. W takim przypadku może ono być nieco ciemniejsze niż to, które nie było zabezpieczone impregnatem. To, czy na drewno był nałożony impregnat najlepiej widać w przekroju. W ten sposób można też sprawdzić, jak głęboko impregnat wszedł w strukturę drewna. Trzeba pamiętać, że im głębiej drewno jest impregnowane tym jest lepiej chronione przed niekorzystnymi czynnikami. Warto też mieć na uwadze to, że kolorowymi impregnatami zabezpiecza się najczęściej drewno, które ma służyć do stworzenia szkieletu domu – nie będzie ono widoczne.

Czytaj także  Co wyróżnia profesjonalne narzędzia przemysłowe

Na co zwrócić uwagę wybierając drewno impregnowane?

 

zakup drewna

Kupując drewno impregnowane należy sprawdzić przed czym zostało ono zabezpieczone. Na rynku dostępne są preparaty kompleksowe, chroniące przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami (grzybami, owadami, sinizną i warunkami atmosferycznymi), a także zabezpieczające jedynie przed jednym, konkretnym czynnikiem. Pierwsze o dużej sile poleca się szczególnie do elementów konstrukcyjnych i zewnętrznych. Działające jedynie powierzchniowo lepiej stosować do elementów, które znajduję się wewnątrz budynku.