Jaką bramę garażową wybrać? Rodzaje bram garażowych
Dom i wnętrze, Porady remontowe

Jaką bramę garażową wybrać? Rodzaje bram garażowych

Polski rynek oferuje różnego rodzaju bramy garażowe. Najważniejsza cecha, którą różnią się one od siebie, to sposób otwierania. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto także zwrócić uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe, komfort użytkowania, termoizolacyjność oraz estetykę. Dobrze dopasowana brama garażowa pozwoli skutecznie chronić samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz odśnieżaniem w okresie zimowym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Każdy właściciel nieruchomości, który planuje również garaż, powinien zastanowić się nad wyborem odpowiedniej bramy już na etapie projektowania. Na szczęście w większości przypadków można także dopasować odpowiedni model bramy do garażu już po wykonaniu budowy.

Wybierając odpowiednią bramę garażową, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • szerokość wjazdu – najczęściej jest to 2,5 metra,
  • wysokość bramy – dla osobowych aut w zupełności wystarczy 2 m, natomiast w przypadku dużych samochodów rodzinnych albo dostawczaków, najlepiej jest wybrać wysokość bramy 2,5 metra,
  • izolacja garażu – zawsze, gdy garaż jest usytuowany w bryle budynku i dodatkowo jest ogrzewany, to warto postawić na dodatkową izolację cieplną i akustyczną,
  • długość garażu – jeżeli będziemy decydować się na montaż automatyki do bram garażowych, to długość musi wynosić minimum 3,3 m.
Czytaj także  Wyroby ze srebra - niech zabłyszczą na Twoim stole

Jakie są rodzaje bram garażowych?

Bramy segmentowe

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domowym budownictwie są bramy segmentowe. Wykonane są one z izolowanych paneli, które połączone są ze sobą zawiasami. W ten sposób brama nie będzie wyjeżdżała przed bryłę budynku i można taki model zastosować nawet na krótkich podjazdach czy niewielkich działkach. Warto również wspomnieć o tym, że ten rodzaj świetnie współpracuje z automatyką do bram garażowych.

Bramy roletowe

Wygodnym typem bramy jest także brama roletowa. Okazuje się ona najdoskonalsza, ale z drugiej strony jest najdroższa. Zbudowana jest z wąskich paneli, które wypełnione są pianką poliuretanową, dzięki czemu posiada doskonale właściwości izolacyjne. Dodatkowo nie zajmuje zbyt wiele miejsca w garażu, ponieważ zwijana jest na specjalną rolkę, która umiejscowiona jest przy nadprożu.

Bramy rozwierne

Garażowe bramy rozwierne są najpopularniejszym modelem. Tradycyjny typ wyposażony jest w dwa skrzydła, które otwiera się na zewnątrz. Mogą być one skonstruowane z blachy lub drewna. Charakteryzują się łatwą obsługą i bardzo niską ceną, ale niestety podjazd wymaga odpowiedniej przestrzeni, więc decyzję o jej zakupie należy dobrze przemyśleć.

Bramy uchylne

Dużą popularnością cieszą się także standardowe bramy uchylne. Posiadają one sztywne skrzydło na prowadnicach, które po otwarciu chowa się pod sufitem, na specjalnej zamontowanej konstrukcji. Największe zalety takiego modelu to bardzo łatwy montaż oraz możliwość użytkowania nawet w garażu z niskim nadprożem.

Czytaj także  Dlaczego należy wybierać lodówki bezszronowe?

Zalety bram garażowych wyposażonych w automatykę

Większość bram montowanych w garażu można wyposażyć w nowoczesną automatykę. Taki system umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie wrót, co jest nie tylko wygodne, ale również oszczędza czas i poprawia bezpieczeństwo.

Rozwiązanie to jest idealne w momencie, gdy na dworze występuje brzydka pogoda i pada deszcz. Możemy wtedy za pomocą specjalnego pilota sterować bramą, dzięki czemu nie musimy wysiadać z samochodu i ręcznie otwierać skrzydła.

Z kolei zaawansowany system fotokomórek działa bardzo inteligentnie, dzięki czemu blokuje ruch bramy, gdy tylko natrafi na przeszkodę. Zwiększa to bezpieczeństwo bawiących się dzieci na dworze, przebiegających zwierząt czy nadjeżdżającego pojazdu.

Jesteś zainteresowany ofertą bram garażowych? Odwiedź stronę firmy WOKA:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *