Jak wybrać pasujące wkłady do długopisów?
Wyposażenie biurowe

Jak wybrać pasujące wkłady do długopisów?

Długopisy wykorzystywane są od tak dawna, że nikt nie jest w stanie stwierdzić, jak skomplikowane byłoby życie bez nich. Przewaga tych materiałów piśmienniczych nie bierze się wyłącznie z możliwości ich wykorzystania. Bo o ich przewadze nad flamastrem czy ołówkiem nie ma się co rozpisywać. Dodatkowym atutem długopisu jest możliwość wymiany wkładu.

Jakie są rodzaje wkładów do długopisów?

Najczęściej są spotykane wkłady z tuszem w formie wąskich plastikowych cylindrów z dodatkowym wytłoczeniem po obu bokach. Wytłoczenia na brzegach wkładu służą jako oparcie dla sprężynki. Nie każdy długopis posiada mechanizm do chowania grotu wkładu, ale wszystkie wkłady produkowane są jednakowo.

Drugim powszechnie występującym rodzajem jest tak zwany wkład wielkopojemnościowy. Składa się z szerszego cylindra, który pod koniec się zwęża i na samym szczycie węższej części znajduje się grot.

Zupełnie inną kategorią wkładów są te do długopisów żelowych, które zbudowane są z przeźroczystego tworzywa, a we wnętrzu możemy zaobserwować część wypełnioną tuszem oraz transparentny żel zapobiegający niekontrolowanemu wypływaniu substancji piszącej.

Dodatkową kategorią są wkłady do piór kulkowych, które są przez niektórych traktowane jak zwykłe długopisy. W wyglądzie zewnętrznym nie widać różnic. Tym, co różni te przedmioty, jest wypełnienie wkładu. W przypadku piór kulkowych substancją piszącą jest atrament, a wkłady długopisowe wypełnione są tuszem.

Czytaj także  Niezbędne elementy wyposażenia biura.

Wiemy jaki wkład i co dalej?

Kolejnym ważnym kryterium w doborze wkładu jest jego rozmiar. W przypadku wkładów wielkopojemnościowych rozmiar jest zunifikowany i każdy wkład powinien pasować do każdej oprawki tego typu. Jeżeli chodzi o zwykłe wkłady, mogą mieć różne długości i należało, by skupić się na wkładach jednego producenta. Jeżeli kupujemy długopis konkretnego producenta, to wkłady powinny być z tego samego źródła.

Nie inaczej sprawa ma się w przypadku długopisów żelowych. Tutaj należy pamiętać, by wybierać konkretne wkłady do modeli oprawek. Producent nawet w obrębie jednej marki może zmieniać nieznacznie budowę wkładu. Dlatego ważne jest, by dobierać wyłącznie dedykowane wkłady, pozwoli to uniknąć problemów z użytkowaniem. Wkłady do długopisów ścieralnych są odmianą żelowych, więc będą tu obowiązywać te same zasady.

Jakie długopisy wybierać?

Jest to zależne od wykonywanej nimi pracy. Klasyczne długopisy z wkładami wielkopojemnościowymi mają swoich fanów. Nie jest bez znaczenia to, że pisze się nimi bardzo długo bez wymiany wkładu. Jeżeli jednak dochodzi już do wymiany, należy wybrać ten jak najwyższej jakości. Niektórzy producenci starają się ograniczyć koszty produkcji, zmniejszając ilość tuszu lub wykorzystywać ten słabej jakości.

Czytaj także  Czy kalkulator w dobie komputerów jest potrzebny?

Do użytku biurowego należy wybierać długopisy z tańszymi wkładami kupowanymi masowo. Jeżeli firma zakupuje wszystkim pracownikom takie same długopisy, może też dokupić wkłady i częściowo ograniczyć koszty. Warunkiem jest tu wierność wybranemu modelowi długopisu.

Do szkoły dla dzieci najlepsze będą zwykle długopisy z wkładami tuszowymi, które charakteryzują się niższą ceną oraz mniejszą podatnością na rozlewanie się.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *