W jakich sytuacjach wymagane jest korzystanie z rękawiczek jednorazowych?
Dom i wnętrze

W jakich sytuacjach wymagane jest korzystanie z rękawiczek jednorazowych?

Rękawiczki jednorazowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Często kojarzą nam się z zawodem lekarza, jednak to tylko jedna z wielu dziedzin, w których wymagane jest korzystanie z nich. Ich głównym zadaniem jest ochrona i zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom, które je używają, jak również osobom trzecim. W jakich sytuacjach wymagane jest użycie rękawiczek? Jak dobrać odpowiednie rękawiczki jednorazowe? W dalszej części znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Rodzaje rękawiczek jednorazowych

Wybór rękawiczek jednorazowych jest naprawdę duży. Dobór odpowiednich rękawiczek zależy od sytuacji, w której będą nam one potrzebne. Wyróżnić należy przede wszystkim klasyczne rękawiczki lateksowe, które uchodzą za najbardziej wytrzymałe. Są one zdecydowanie najbardziej popularnym typem rękawiczek jednorazowych i po dziś dzień stosowane są w wielu gabinetach lekarskich oraz innych miejscach, w których wskazane jest dbanie o sterylność, takich jak np. salony tatuażu.
Drugim najbardziej popularnym typem rękawiczek jednorazowych są rękawiczki nitrylowe. Są one zalecane przede wszystkim osobom, które mają uczulenie na lateks. Istnieje bowiem duże grono osób, u których występuje reakcja alergiczna, po kontakcie z lateksem. Rękawiczki nitrylowe są nieco bardziej delikatne niż te wykonane z lateksu. Są one oczywiście odporne na ścieranie i pękanie, jednak ich wytrzymałość jest znacznie mniejsza. Ich delikatność można jednak potraktować jako zaletę, ponieważ ze względu na ich budowę, często nie czuć, że ma się je na dłoniach, co sprawia, że są one znacznie wygodniejsze od rękawiczek lateksowych. Rękawiczki nitrylowe idealnie sprawdzają się do delikatnych prac wymagających dużej precyzji, takich jak np. wykonywanie piercingu czy tatuowanie. Rękawiczki nitrylowe są również o wiele bardziej odporne na środki chemiczne, przez co bardzo często używa się ich podczas prac laboratoryjnych.
Innym typem rękawiczek jednorazowych są rękawiczki winylowe. Cechują się one dużą wytrzymałością, jednak ze względu na materiał, z którego są wykonane, ich elastyczność jest bardzo niska. Sprawia to, że nie nadają się one do precyzyjnych prac, w których wymagane jest odpowiednie „czucie” dłoni. Wybierając rękawiczki winylowe należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru, ponieważ są one bardzo mało rozciągliwe, przez co mogą ulec uszkodzeniu podczas zakładania ich na dłonie.

Czytaj także  Jaki rodzaj farby wybrać do wnętrz?

Rękawiczki jednorazowe – które wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od zadania, do którego potrzebne są nam rękawiczki. Jeśli na co dzień zajmujemy się np. wykonywaniem tatuażu, warto sięgnąć po rękawiczki, które są rozciągliwe, wygodne i jak najmniej wyczuwalne na dłoni. Takie rozwiązanie umożliwia wysoki komfort pracy, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Jeśli zależy nam na dużej wytrzymałości i umiarkowanym komforcie, warto sięgnąć po rękawiczki wykonane z lateksu. W przypadku cięższych prac, które nie wymagają od nas precyzji, doskonale sprawdzą się rękawiczki winylowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *