Pomysł na prezent – designerska lampa
Dom i wnętrze

Pomysł na prezent – designerska lampa

Lampa to przedmiot, który każdy z nas posiada w domu. Wybieramy go w zgodzie z naszym gustem i stylistyką wnętrz. Lampa to również przedmiot, który można podarować komuś na prezent. Czy to zły pomysł? Oczywiście, że nie, ale pod warunkiem, że wiemy, po jaką lampę sięgnąć, by podobała się nie tylko nam, ale również osobie obdarowywanej.

Idealny pomysł na prezent

Lampa ma przede wszystkim zastosowanie praktyczne – musi oświetlać wybraną przestrzeń. Możemy jednak pokusić się o znalezienie takiej lampy, która sprawi, że wnętrze nabierze charakteru – taki cel przyświeca nam najczęściej, gdy ofiarowujemy komuś lampę w prezencie. Jeśli więc szukamy idealnego pomysłu na prezent dla bliskiej nam osoby, warto wziąć pod uwagę właśnie ten przedmiot – jeśli spełnimy kilka warunków, może okazać się, że lampa będzie strzałem w dziesiątkę, a bliska nam osoba będzie wdzięczna za taki upominek.

Pamiętać jednak należy, że to, na jaką lampę się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od stopnia znajomości i zażyłości z osobą, którą pragniemy obdarować. Jeśli wiemy, że osoba, której pragniemy wręczyć prezent, uwielbia swojego kota, wówczas możemy zdecydować się na specjalną lampę z wizerunkiem pupila. Gdy jednak idziemy do kogoś na parapetówkę jako osoba towarzysząca, nie możemy uczynić tak intymnego gestu – wtedy najlepiej zdecydować się na uniwersalny design i kolor. Można znaleźć również lampy, które można udekorować własnoręcznie. Do lampy i abażuru dołączone są specjalne farbki, które pozwolą zmienić przyszłym właścicielom nijaki upominek w coś, co będzie się im podobać.

Czytaj także  Czy oczyszczaczy powietrza należy używać przez cały rok?

Jak wybrać odpowiednią lampę?

Oczywiście najbezpieczniejszym rodzajem lampy jest lampa biurkowa – zazwyczaj ma niewielkie rozmiary, więc jeśli nawet nie spodoba się obdarowanemu, z łatwością można ją ukryć. W tej kategorii lamp znaleźć można duży wybór fasonów, kształtów i kolorów, więc szanse na to, że nie znajdzie się czegoś właściwego, są nikłe. Można zdecydować się na klasyczną lampkę lub poszukać czegoś bardziej oryginalnego – warunkiem w takim przypadku jest doskonała znajomość gustu osoby, którą pragniemy obdarować.

Lampy stołowe są grupą lamp nieco bardziej ryzykowną – są nieco większe niż lampy biurkowe, więc mocniej definiują wnętrze. Warto więc przyjrzeć się wcześniej, jaka stylistyka panuje we wnętrzu i dobrać taką lampę, by – nawet jeśli nie będzie zachwycać – nie psuła wyglądu wnętrza.

Nad lampami podłogowymi trzeba zastanowić się szczególnie – najczęściej bowiem stanowią detal, który może sprawić, że wnętrze będzie gustowne lub kiczowate. Są duże, więc trudno je ukryć. W takiej sytuacji najlepiej sięgać po takie lampy, które mają jednolitą kolorystykę oraz które nie rzucają się w oczy już od progu. Jeśli przyszłemu właścicielowi spodoba się taki prezent, wówczas przearanżuje wnętrze, by podkreślić piękno lampy.

Czytaj także  Malowanie elewacji – jaka farba?

A może coś uniwersalnego?

Ciekawym pomysłem na lampę na prezent jest plafon, na przykład plafon Eglo Maserlo 18w led biały, czyli niewielkich rozmiarów, płaska lampa, którą można wmontować w sufit lub w ścianę. W zależności od użytej żarówki może dawać mniej lub więcej światła. Plafon może być osobnym źródłem światła, a może być detalem tworzącym efekty iluminacyjne – wszystko zależy od tego, gdzie zostanie wmontowany.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *