Łazienki publiczne muszą znajdować się w każdym obiekcie użyteczności publicznej, gastronomii, centrach handlowych, a także w centralnych punktach miast. Najważniejszym jest, by były czyste i wygodne, a swoim wyglądem zachęcały do wejścia. Są bowiem wizytówką miejsca, w którym się znajdują. W co powinny być wyposażone łazienki publiczne?
Jak powinny wyglądać łazienki publiczne?
Łazienka jest miejscem, w którym myjemy ręce czy poprawiamy makijaż. Zazwyczaj jest połączona z toaletą, z której musimy korzystać. Oczekujemy, by tego typu miejsca były ładne, funkcjonalne, a przede wszystkim czyste. Powinny także być wyposażone w nowoczesne urządzenia, które będą wzbudzały nasze zaufanie. Toaleta, która oczyszcza się sama po każdym użyciu, nie jest już wymysłem rodem z filmu o przyszłości.
Sprzęty niezbędne w łazienkach publicznych?
W łazience powinny się znaleźć: muszla klozetowa ze spłuczką, umywalka z pełnym wyposażeniem, lustro, podajnik na mydło, suszarka do rąk, kosz na śmieci oraz odpowiednie oświetlenie. Podłoga nie może być śliska, więc trzeba wybrać materiał, który będzie minimalizował ryzyko upadku (np. antypoślizgowe płytki ceramiczne, gres, lastryko czy kamień naturalny). Na ścianie niech znajdzie się materiał, po którym woda będzie spływać, np. gres lub stal nierdzewna. Zdecydowanie powinno się zrezygnować z farby. Na sufit odpowiednie będą płyty z krzemianu wapnia.
Toalety, pisuary i umywalki w łazienkach publicznych
Pisuary powinny być wyposażone w zawór płukania i automatyczny system spłukiwania i montowane w takiej odległości, by zagwarantować użytkownikom pewną strefę prywatności. Najlepszą opcją jest oddzielenie ich od siebie deską. Miski WC również powinny być zamocowane na ścianie i wyposażone w zawór płukania i bezdotykowy system spłukiwania. Kabiny nie mogą być zbyt małe, muszą bowiem zagwarantować swobodę ruchów. W każdej kabinie powinien być pojemnik na papier toaletowy i wieszaki, na których można powiesić torebkę czy ubranie. Umywalki w łazienkach publiczny powinny być dosyć duże (co najmniej 500 mm długości i 400 mm szerokości) i wmontowywane w blaty łazienkowe. W związku z koniecznością oszczędności wody, powinno się montować baterie elektroniczne lub baterie czasowe, które zapewniają odpowiedni przepływ wody w ilości nie większej niż niezbędna.
Jak skutecznie dbać o czystość łazienek publicznych?
Łazienki publiczne powinny być sprzątane codziennie. Należy wymienić wszystkie zużyte akcesoria, wynieść śmieci i zamieść podłogę. Następnie kolejno czyścimy i dezynfekujemy umywalki, pisuary i na końcu muszle klozetowe. Trzeba wyczyścić lustra i wypolerować wszystkie błyszczące powierzchnie. Ostatnim punktem sprzątania jest umycie podłogi na mokro. Im bardziej toaleta jest uczęszczana, tym częściej trzeba ją sprzątać.
Łazienki publiczne to miejsca, do których nie chcemy zaglądać, gdyż zazwyczaj mamy z nimi złe skojarzenia. Pamiętajmy, że ładna toaleta to nie tylko wynik pracy projektantów i osób sprzątających, ale także zachowania zasad dbałości o higienę korzystających z niej osób.