Czym jest oczyszczacz powietrza?
Dom i wnętrze

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Czym jest takie urządzenie? Jego konstrukcja jest bardzo prosta. W zwartej, prostokątnej obudowie umieszczone są tak naprawdę dwa najważniejsze elementy. Po pierwsze dość dużych rozmiarów wentylator, który zasysa powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez drugi kluczowy element, czyli równie sporych rozmiarów filtr. To właśnie ta druga rzecz jest tu najważniejsza, ponieważ filtr jest w stanie wyłapać a co najważniejsze zatrzymać w sobie ogromne ilości unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń. Nie tylko rakotwórcze pyłki, które są częścią składową smogu, lecz również zwykły kurz i alergeny. Sprawia to, że powietrze jest czystsze, wolne od smogu, a także całe mieszkanie staje się mniej zabrudzone, ponieważ ilość kurzu znacznie spada.

Jak wybierać oczyszczacze powietrza?

Powstaje jednak najważniejsze pytanie, w jaki sposób wybrać taki sprzęt? Na jakie jego cechy i parametry trzeba zwracać uwagę, aby kupić coś odpowiedniego dla siebie i dla swojego mieszkania?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, aby zwracać uwagę na moc silnika obecnego w oczyszczaczu. Oczywiście nie trzeba tu mieć wiedzy na temat spraw technicznych, lecz dobrze jest mieć na uwadze to, aby dopasować sprzęt do wielkości swojego pomieszczenia. Im ma się większe mieszkanie, tym mocniejszy trzeba kupić oczyszczacz.
Drugą bardzo ważną sprawą jest to, jaki będzie w danym oczyszczaczu obecny filtr. To od jego typu, czyli jakości i skuteczności zależeć będzie to, czy będzie on efektywnie usuwał z powietrza wszystkie unoszące się w nim drobiny i zagrożenia.

Czytaj także  Zdrowy dom – czyli jaki?

Kolejną bardzo istotną z użytkowego puntu widzenia sprawą jest obszar działania takie sprzętu. Oznacza to, z jak dużej przestrzeni jest on w stanie w ciągu swojej pracy pobierać powietrze. Jeśli będzie to urządzenie o małym obszarze działania, być może konieczne będzie jego przenoszenie pomiędzy pomieszczeniami, aby je równomiernie oczyszczał.
Wiele osób kupując takie urządzenie, ma problem z jego głośnością działania. Wirujące z ogromną prędkością wiatraki zwyczajnie im przeszkadzają. Dobrze jest więc kierować się przy zakupie również tym, jak głośne jest to urządzenie i wybrać dla siebie takie, które generuje jak najmniej hałasu, co będzie szczególnie istotne w nocy.

Podsumowanie

Obecność oczyszczacza powietrza w domu może przynieść naprawdę wiele korzyści i uchronić przed wieloma zagrożeniami dla zdrowia. Kierowanie się powyższymi parametrami podczas zakupu pozwoli kupić sprzęt możliwie jak najlepszy, a co najważniejsze, po prostu jak najskuteczniejszy.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *