Jak przygotowywać drewno pod lakierowanie i bejcowanie?
Dom i wnętrze

Jak przygotowywać drewno pod lakierowanie i bejcowanie?

Drewno jest wyjątkowo pięknym i trwałym materiałem, ale by długo wyglądało ładnie, trzeba dobrze je zabezpieczyć. Dobór właściwych lakierów do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania. Także odnawiając meble, trzeba odpowiednio je oczyścić, by bejca wydobyła ich urok. Jak to zrobić?

Jak oczyścić podłogę przed nałożeniem lakierów do drewna?

Przed nałożeniem lakierów do drewna, podłogę trzeba dobrze oczyścić. Zanim zaangażujemy do pracy cyklinarkę, po prostu dobrze zamiećmy podłogę, warto ją także dokładnie umyć. Pozostawione na podłodze kamyki czy śmieci mogą bowiem zniszczyć cyklinarkę. Parkiet trzeba bowiem wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Możemy także użyć wiertaki z przypiętymi kołami cyklinującymi, ale taki sposób ściągania starej warstwy lakieru czy farby jest czasochłonny i wymaga dużej siły, a i wiertarka może tego nie wytrzymać.

Dobrej jakości lakiery do drewna podłogi nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki lakieru, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł. W lakierach wodnych rozpuszczalnikiem jest woda, ale zasad dotycząca wysychania jest identyczna. Nie można nakładać kolejnej warstwy lakieru zanim poprzednia nie wyschnie, gdyż będzie to brzydko wyglądać, a podłoga straci swoje właściwości.

Czytaj także  Wentylatory, najlepsze firmy

Do czego służy bejca?

Bejca to impregnat do barwienia drewna, który wnika w drewno, trwale je zabarwiając i zachowując widoczny rysunek słojów, ale go nie chroni. Występuje w różnych kolorach zbliżonych do naturalnych kolorów drewna poszczególnych gatunków drzew. To, w jaki sposób zabarwi drewno, w dużym stopniu zależy od stopnia twardości drewna. Miękkie, takie jak na przykład sosna, bardziej wchłania produkt, a zupełnie inaczej zachowuje się twardy dąb. Środek wnika w drewno, ale nie tworzy na jego powierzchni powłoki. Oznacza to, że drewno zyskuje określony kolor, ale nadal widoczne są jego słoje.

Dzięki zastosowaniu bejcy drewno jest zakonserwowane na okres minimum 4 lat. Bejca może być także nakładana wspólnie z lakierami do drewna. Przed lakierowaniem można nałożyć bejcę, która zmieni kolor mebla, a następnie nakłada się lakier, który utwardzi drewno.

Zanim nałoży się bejcę

Pamiętajmy, że bejca to pierwsza warstwa produktów, jakie nakłada się podczas renowacji drewna. Musi być nałożona na mebel przed woskowaniem czy lakierowaniem. Duża zawartość wody (ponad 90%) sprawia, że bejca wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Powierzchnia drewna musi być przeszlifowana wzdłuż włókien, a następnie dokładnie wyczyszczona. Pamiętajmy o dokładnym odpyleniu – przy mniejszym zanieczyszczeniu wystarczy przeciągnąć czystym pędzlem, przy większym można użyć odkurzacza.

Czytaj także  W jakich sytuacjach wymagane jest korzystanie z rękawiczek jednorazowych?

Po tych zabiegach można zabrać się za bejcowanie. Lakiery do drewna i bejca przydadzą się, jeżeli chcemy odnowić drewniane powierzchnie. Pamiętajmy, że przed nakładaniem produktów trzeba bardzo dobrze przygotować remontowane powierzchnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *