Jeszcze do niedawna nie zastanawialiśmy się, jaki rodzaj żarówek kupić, gdyż w sklepach były tylko tradycyjne żarówki wolframowskie. Teraz odchodzą one w niepamięć, a coraz częściej zastępują je bardziej energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki LED. Czym się różnią i którą wybrać, by rozświetlić wieczorny mrok?
Rodzaje żarówek oświetleniowych
Tradycyjne, stosowane kiedyś żarówki nazywa się wolframowskimi, gdyż świecą dzięki żarzeniu się cienkiego przewodnika wykonanego z wolframu na skutek przepływu prądu elektrycznego. Takie żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jest jednak niska sprawność. Zasada działania świetlówki energooszczędnej jest zupełnie inna niż żarówki tradycyjnej. W takiej świetlówce są szklane rurki wypełnione oparami rtęci i argonu. Kiedy przez świetlówkę przepływa prąd, wtedy powstaje niewidzialne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe, które padając na pokryte luminoforem wewnętrzne ścianki, emituje światło. Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Ponadto, charakteryzują się długą żywotnością. Mogą świecić nawet 14 tys. godzin i nie przygasają, gdy zmieni się napięcie. Świetlówki kompaktowe starszego typu długo się rozgrzewały, więc na początku świeciły bardzo słabo W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki.
Jak działają lampy LED?
Lampy LED są zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającą zamontować je w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się tradycyjne żarówki. Żarówki LED pobierają niewiele prądu. Wybierając żarówkę o odpowiedniej mocy trzeba kierować się deklaracjami producentów i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską. Zanim wybierzemy się do sklepu po żarówki, sprawdźmy, co się kryje pod dziwnymi oznaczeniami. Dla przykładu, żarówki LED GU10 to takie, w których zastosowano bagnetowy system mocowań, który stosuje się na przykład w żarówkach halogenowych instalowanych w sufitach. GU10 to powszechne mocowanie dla żarówki pracującej na napięciu 230 VAT. Ten typ żarówek kieruje strumień świetlny bezpośrednio ku dołowi, więc stosuje się je głównie w sufitach podwieszanych, przy dekoracji mebli i gablot sklepowych oraz do oświetlenia schodów. Często stosuje się żarówki dekoracyjne, które wkręca się do bardzo modnych, metalowych opraw. Najnowsze lampy LED pozwalają na regulację natężenia światła. Tego typu lampy kosztują znacznie więcej, ale ich żywotność to nawet 45 tys. godzin. Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. Obecnie możemy kupić tak wiele rodzajów źródeł światła, że na pewno znajdziemy takie, które wspaniale oświetli nasz dom.