Jakie akcesoria są pomocne przy podłączeniu oświetlenia LED?
Dom i wnętrze

Jakie akcesoria są pomocne przy podłączeniu oświetlenia LED?

 

Cała technologia LED podbiła serca wielu konsumentów. Posiada ona mnóstwo zalet, jednak jest też wymagająca. Instalacja oświetlenia LED nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać – przecież taśmy wystarczy ‘tylko’ przykleić. Podczas montażu można uszkodzić diody lub wpłynąć na skrócenie ich trwałości, dlatego podczas podłączania oświetlenia LED konieczne jest użycie odpowiednich akcesoriów oświetleniowych. Znacznie ułatwią one ich aplikację oraz zminimalizują ryzyko uszkodzenia.

Czy oświetlenie LED jest technologią przyszłości?

Świat wciąż idzie do przodu. Powstają coraz to nowsze technologie, które zdobywają coraz większą popularność – jest to całkiem normalne – coś się kończy i coś zaczyna… Przykładem może być tutaj technologia diod LED, której rozwój w ostatnich latach jest bardzo przełomowy. Jeszcze kilka lat temu jakość światła z diod LED była tak słaba, że stanowiła ona jedynie oświetlenie nastrojowe – delikatne, dodatkowe. Dziś – można z powodzeniem oświetlić cały dom, czy nawet biuro diodami LED. Coraz częściej mówi się, że technologia ta powoli wypiera tradycyjne metody oświetlenia…

Czytaj także  Przygotowanie ścian pod malowanie

Czy zasilacz ma znaczenie podczas podłączania oświetlenia LED?

Do oświetlenia typu LED powinno się stosować zasilacze elektroniczne, które posiadają odpowiednią stabilizację napięcia, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz przeciwzwarciowe. Zasilacz powinien mieć zabezpieczenia termiczne – aby wyłączył urządzenie gdy dojdzie do przegrzania. Lepszej jakości zasilacz zagwarantuje dłuższe działanie oświetlenia – to właśnie od tego akcesoria oświetleniowego, będzie zależała trwałość LED. Moc zasilacza powinna być zawsze większa niż moc LEDÓW. Diody są bardzo wrażliwe na wszelkie przepięcia i zakłócenia – wszystko przez ich bardzo szybkie działanie. Typowa dioda LED gaśnie, oraz zapala się ponad milion razy szybciej niż zwykła żarówka, dlatego nawet bardzo krótkie przepięcie może stale ją uszkodzić. Do oświetlenia LED powinno się stosować tylko sterowniki oraz zasilacze o wysokiej jakości.

żarówki led

Jak przyklejać taśmy LED i czego używać aby ich montaż był łatwiejszy?

Zazwyczaj taśmy LED posiadają taśmę samoprzylepną, która znajduje się na spodzie. Przed przyklejeniem należy ją odpylić oraz odtłuścić – inaczej, mogą się odklejać. Do odpylenia warto użyć odkurzacza lub sprężonego powietrza w sprayu. W roli odtłuszczacza świetnie sprawdzi się spirytus, aceton czy rozpuszczalnik.

Podczas montażu oświetlenia LED będzie konieczna pomoc akcesoriów oświetleniowych, który ułatwią oraz przyspieszą cały proces. Przykładem jest tutaj lutownica. Należy wybrać urządzenie o odpowiednio małej mocy, gdyż diody LED są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Przydatne mogą okazać się również płaskie, metalowe szczypce, które będą odprowadzać ciepło od diod podczas lutowania. Jednak to nie wszystkie akcesoria oświetleniowe, które warto mieć przy sobie podczas montażu świateł LED. Nigdy nie warto robić czegokolwiek ‘na oko’ dlatego warto wyposażyć się w metr lub inne pomocnicze przyrządy, które ułatwią równe rozmieszczenie diod.

Czytaj także  Zakup mieszkania od dewelopera-poradnik od a do z

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *