Kupujemy lodówkę. Jaką klasę energetyczną wybrać?
Kuchnia

Kupujemy lodówkę. Jaką klasę energetyczną wybrać?

Warto zadbać o klasę energetyczną

Niestety, spora część społeczeństwa w dalszym ciągu podchodzi lekceważąco co do kwestii klas energetycznych sprzętu elektronicznego. Niepokojący jest również fakt, iż wielu ludzi przy wyborze lodówki zupełnie ignoruje jej pobór prądu – a miejmy na uwadze, iż według ściśle przeprowadzonych badań, to właśnie lodówki pobierają najwięcej mocy w przeciętnym gospodarstwie domowym.

Nowe etykiety i podział klas

Zużycie prądu można oczywiście obniżyć, na przykład poprzez wybór urządzeń z tak zwaną wysoką klasą energetyczną. Skąd mamy jednak wiedzieć, jaka lodówka będzie dla nas optymalna? Aktualna skala energetyczna, która została wprowadzona 1 marca 2021 roku przez Unię Europejską, posiada skalę literową od A do G. Należy mieć na uwadze fakt, iż zniknęły już dobrze nam znane klasy A+, A++ oraz A+++, które to do tej pory zamieszczane były na najbardziej wydajnych urządzeniach. Na szczęście spora część producentów na swoim sprzęcie zamieszcza zarówno stare, jak i nowe etykiety.

Co zawierają nowe etykiety?

Zanim przejdziemy do opisu nowych etykiet, zatrzymajmy się na chwilę przy tym, co przedstawiają ich starsze odpowiedni. Są to jedynie 3 czynniki: zużycie energii (w skali roku), pojemność przechowywania, oraz poziom hałasu. Na nowych etykietach natomiast podawana jest również konsumpcja prądu zużywanego podczas określonej liczby cykli prań (w przypadku pralek) lub zmywań (w przypadku zmywarek). Wszystkie dostępne wyliczenia stały się znacznie bardziej złożone oraz szczegółowe, co jest efektem wymagań powstałych w wyniku tak zwanego ekoprojektu. W przypadku lodówek na nowych etykietach przeczytamy o takich informacjach jak: nazwa dostawcy lub znak towarowy, kod QR, dzięki któremu uzyskamy dostęp do dodatkowych informacji o sprzęcie, klasa efektywności energetycznej, zużycie energii elektrycznej (kWh/rok), całkowita pojemność zamrażarki wyrażona w litrach, całkowita pojemność chłodziarki wyrażona w litrach, klasa emisji hałasu akustycznego, a także numer rozporządzenia.

Czytaj także  Ekspres do kawy z młynkiem, jaki model wybrać?

Jaka klasa będzie dla mnie najlepsza?

Najwydajniejsza będzie, jak już wcześniej wspomniano, lodówka z kategorią A, jednak po zmianach wprowadzonych przez EU, sprzęt taki jest niedostępny, a litera ta została w pewien sposób „zarezerwowana” na przyszłość. Lodówek z oznaczeniem B również nie znajdziemy na sklepowych półkach. Co zatem wybrać? Lodówki, które w starej skali zyskały ocenę od A+ do A+++, w tym momencie zyskały nowe noty wahające się zazwyczaj w zakresie od D do C. Na ten moment więc optymalnym wyborem będzie wybór sprzętu z notą w postaci trzeciej lub czwartej litery alfabetu. Oczywiście, można wybrać również tańszy odpowiednik w postaci lodówki z oceną E lub F, a nawet G, jednak należy mieć na uwadze, iż zakup sprzętu z wyższą klasą energetyczną będzie znacznie lepszym wyborem, zwłaszcza z punktu widzenia ekonomicznego, gdyż jest to inwestycja, która zwróci nam się kilkukrotnie w przyszłości. Zatem reasumując: na ten moment najlepszym wyborem będzie zakup lodówki z klasą C, ewentualnie D.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *