Jak urządzić dziecku pokój?
Wystrój mieszkania

Jak urządzić dziecku pokój?

Pokój dziecięcy to pierwsze własne miejsce naszego dziecka, więc musimy się postarać, by był dla malucha przyjaznym środowiskiem. Kupując meble do pokoju dziecięcego, wybierzmy takie, które będę funkcjonalne, ale i bezpieczne dla pociechy. Jak urządzić królestwo dziecka, by zmieścić w nim wszystkie skarby?

Jakie meble do pokoju dziecięcego trzeba wybrać?

W sklepach mamy tak dużo kompletów mebli dedykowanych do pokoju dziecka, że bez problemu stworzymy funkcjonalny, bezpieczny i ładny pokój dla dziecka, który będzie sprzyjał jego rozwojowi.  Decydując się na zakup mebli do pokoju dziecięcego, musimy brać pod uwagę wszystkie te elementy. Przede wszystkim, meble muszą być bezpieczne, czyli pozbawione ostrych krawędzi, niestabilnych elementów czy wykonanych ze szkła dodatków. Najlepiej wybierać trwałe sprzęty wykonane z naturalnych materiałów.

Idealne meble do pokoju dziecięcego

Pamiętajmy również, by meble były praktyczne. Wybierzmy takie, które będą rosły wraz z dzieckiem i nie będzie potrzeby ich wymiany za dwa lata. Zdecydujmy się na prosty sprzęt, którego zdobienia nie będą sugerować, że korzysta z nich niemowlę. Niech będzie jak najbardziej prosty i neutralny. W skład kompletu mebli do pokoju dziecięcego na pewno musi wejść szafa, komoda i łóżko. Jeśli mamy taką możliwość, kupmy łóżeczko, które da się przerobić na łóżko dla malucha (dwulatki zazwyczaj nie chcą już spać w łóżeczku). Pamiętajmy o szufladach pod łóżkiem i licznych schowkach. Jeśli chcemy czy musimy wynieść łóżeczko niemowlęce, kupmy pełnowymiarowe łóżko z porządnym materacem, które będzie służyć dziecku aż do wieku dorosłego.

Czytaj także  Ozdoby świąteczne przy pomocy kleju na gorąco

Dziecięcy pokój

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecka. Dobrze dobrane korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie dziecka, gdyż wiele małych dzieci po prostu boi się ciemności. Zamontujemy więc kilka źródeł światła o różnym natężeniu: mocne światło górne (koniecznie jasne i nierażące), neutralny kinkiet i lampkę nocną. Wiele dostępnych na rynku lamp ma kilka funkcji. Są nie tylko ładne, kolorowe i dają miłe dla oczu światło, ale również mogą puszczać fantazyjne cienie czy grać melodyjki.

Jakie dodatki do pokoju dziecka?

Uzupełnieniem mebli do pokoju dziecięcego będą tekstylne dodatki, które ocieplają wnętrze dodając mu przytulności. Zadbajmy o wesołe poduszki, pluszowe zabawki, miękki dywan i ładne kocyki. Pamiętajmy jednak, że są one źródłem roztoczy, więc sprawdźmy, czy będziemy mogli wyprać je w pralce. Zabawki też trzeba jakoś przechowywać. Świetnie sprawdzą się plastikowe pojemniki czy skrzynie, do których dziecko będzie miało łatwy dostęp. Maluch musi mieć możliwość podniesienia pokrywy, by wyciągnąć zabawkę i schować ją po skończonej zabawie, co ułatwi naukę samodzielnego sprzątania.

Pomieszczenie, w którym będzie przebywać maluch, ma być przede wszystkim jego królestwem, więc wybierając meble do pokoju dziecięcego oraz ozdoby i dodatki, kierujmy się nie tylko swoimi gustem, ale i potrzebami pociechy. Pokój przez długie lata będzie przede wszystkim miejscem zabawy, więc niech będzie świetną przestrzenią do rozwoju wyobraźni.

Czytaj także  Najlepszy internetowy sklep meblowy