Popularne rodzaje farb
Porady remontowe

Popularne rodzaje farb

 

 

Niejednokrotnie zachodzimy w głowę, jakiej farby użyć, aby odświeżyć wygląd naszych ścian. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży ich wybór mamy w sklepach. Różnią się one nie tylko ceną, ale także składem czy przeznaczeniem. Warto zatem zdobyć podstawową wiedzę na ten temat, aby podczas zakupów nie zastanawiać, czy lepszym wyborem będzie farba lateksowa czy może akrylowa.

 

Jakie farby ścienne są najczęściej kupowane?

Największą popularność wśród konsumentów zdobyły farby emulsyjne. Dzielą się one na farby lateksowe, akrylowe i winylowe. Farby te są niezwykle wydajne. Za pomocą 1 litra można pokryć całkiem sporą powierzchnię. Co warto podkreślić, jest to czynnik w dużej mierze zależny od producenta, zatem podczas zakupów należy sprawdzić, ile m kw będziemy w stanie pomalować danym produktem. Zarówno farba lateksowa, jak i inne z tej kategorii dobrze kryją i mają zastosowanie na wielu podłożach w pomieszczeniach zamkniętych. Farby akrylowe cechuje dobra przepuszczalność powietrza. Dzięki temu można mieć pewność, że w pomieszczeniach będą panować odpowiednie warunki. Niezwykle ciekawą propozycją jest farba lateksowa. Co ciekawe, mimo swojej nazwy, nie ma w składzie lateksu. To właśnie ona z uwagi na swe właściwości może być stosowana w każdym pomieszczeniu w naszym domu. Zapewnia dobre krycie i jest odporna na zmywanie.

Czytaj także  Metamorfoza mieszkania – zrób to sam

W ofercie sklepów znajdziemy też farby lateksowe stworzone specjalnie z myślą o kuchni i łazience. Jak wiemy, te pomieszczenia są narażone na działanie różnych czynników takich jak np. wilgoć w znacznie większym stopniu, aniżeli pozostała przestrzeń w naszym domu. Należy więc wybrać produkt, który nie tylko będzie ładnie wyglądał na naszej ścianie, ale dodatkowo będzie praktyczny i na długo zachowa swój wygląd. Farba lateksowa jest zmywalna, więc bez trudu można wyczyścić powstałe na niej zabrudzenia. A tych, jak wiemy, nigdy nie brakuje. Ostatnim z rodzajów farb emulsyjnych jest farba winylowa. Ma ona jednak sporo więcej wad aniżeli jej poprzednicy – szybciej się brudzi i wykazuje małą paroprzepuszczalność. Przez to właśnie jest znacznie rzadziej wybierana przez konsumentów.

farby malarskie

Farba lateksowa i akrylowa – produkty najbardziej uniwersalne

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze ściany zawsze lśniły czystością, najlepszym wyborem będzie zakup farby lateksowej. Jak wspomniano wyżej, bez trudu usuwa się z niej wszelkie zabrudzenia, nie powodując tym samym że traci ona swoje właściwości. Jest przyjazna dla zdrowia i szybko schnie. Sprawdzi się dosłownie w każdym pomieszczeniu. Jej przewaga nad farbą akrylową objawia się w postaci trwałości i odporności na szorowanie. Farba lateksowa okazuje się bardziej wytrzymała, tym samym dłużej utrzymuje swój kolor. Nie jest jednak powiedziane, że wybierając farbę akrylową, nie będziemy zadowoleni. Wręcz przeciwnie! Te dwa rodzaje farb są najbardziej cenione na rynku, a ich zakup gwarantuje satysfakcję. Jeśli jednak wiemy, że pomieszczenie które musimy pomalować, jest narażone w dużym stopniu na zabrudzenia, lepiej oszczędzić sobie nerwów i wybrać farbę lateksową, czyli produkt bardziej niezawodny.

Czytaj także  Jaką bramę garażową wybrać? Rodzaje bram garażowych

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *